Europos kalbų diena

2024 metų rugsėjo 26 d. VDU Užsienio kalbų institute (UKI) tradiciškai buvo švenčiama Europos kalbų diena. UKI direktorė dr. Teresė Ringailienė pasveikino itin gausiai susirinkusius moksleivius bei studentus (daugiau nei 200 dalyvių) bei pasidžiaugė, jog galime čia ir dabar įgyvendinti artes liberales idėjas: nesvarbu, kokią studijų kryptį esame pasirinkę, mokytis kalbų, pažinti įvairias kultūras, taip plėtojant minkštuosius įgūdžius ir prisidedant prie plataus išsilavinimo, puoselėti humanistines vertybes. Kadangi dirbtinis intelektas keičia mūsų kasdienybę ir mokymosi įpročius, UKI kvietė studentus ir moksleivius į paskaitą „Nuo ABC iki DI: tobulinkime kalbas su technologijomis“, kurią skaitė UKI lektorė Vaida Misevičiūtė, apie tai, kaip mokytis kalbų naudojantis įvairiais dirbtinio intelekto įrankiais.

Nors technologijos ir palengvina bei pagreitina mokymąsi, vis dėlto gyvo bendravimo ir pokalbio su bičiuliu negali pakeisti niekas. Tad VDU studentai priėmė iššūkį bei prisijungė prie veiklos „Kalbų mainai“, kur porose, vartodami įvairias užsienio kalbas, bendravo pasiūlytomis temomis – pasakojo apie savo šalis, kalbas, kultūras. Tuo tarpu moksleiviai, atvykę iš VDU Rasos, VDU Ugnės Karvelis, Saulės, Raudondvario, S. Dariaus ir S. Girėno gimnazijų bei KTU ir Erudito licėjų, prisijungė prie veiklos „Daugiakalbės ir daugiakultūrės pažintys“. VDU besimokantys tarptautiniai studentai iš JAV, Jungtinės Karalystės, Japonijos, Taivano, Korėjos ir Brazilijos kvietė moksleivius susipažinti su savo šalių kultūromis ir kalbomis. Veiklų metu dalyviai ne tik klausėsi įdomių pristatymų, bet ir patys aktyviai dalyvavo – šoko, dainavo, lankstė origamius.

Europos kalbų dienos šventė ne tik priminė kalbų svarbą, kūrė gerą nuotaiką, bet ir suteikė puikią progą studentams bei moksleiviams pabendrauti neformalioje aplinkoje, o kai kam gal net ir susirasti naujų draugų.

 

Jau tapę ilgamete tradicija, kad kiekvienais metais rugsėjo 26 d. Užsienio kalbų institute švenčiama Europos kalbų diena. Tardama sveikinimo žodį UKI direktorė dr. Teresė Ringailienė kvietė pamąstyti, ką kalbos reiškia kiekvieno iš mūsų gyvenime, kodėl verta švęsti šią dieną bei mokytis kalbų. 

Susirinkęs itin gausus būrys studentų, moksleivių, mokytojų ir dėstytojų pirmiausia klausėsi įmonės „Alliance for Recruitment“ atstovės Kristinos Kazlauskaitės pranešimo apie kalbų poreikį šiuolaikinėje darbo rinkoje. Kalbėtoja akcentavo, kad šiuo metu anglų kalba – neatsiejama būtinybė, o visos kitos kalbos – kuria pridėtinę vertę. Jų mokėjimas gali netgi įgauti labai materialią išraišką: mokančiųjų dar vieną užsienio kalbą B2 ir aukštesniu lygiu atlyginimas bent 150 eurų didesnis. Šiuo metu darbo rinkoje labai didelis vokiečių ir prancūzų kalbomis kalbančių darbuotojų poreikis. Kaip teigė Kristina Kazlauskaitė, kalbos žinių pakanka, kad žmogui būtų pasiūlytas darbas, nes kitų įgūdžių įmonės pakankamai lengvai gali išmokyti pačios. 

Apvaliojo stalo diskusijoje „Studentų sėkmės istorijos: kodėl vertėjo mokytis kalbų”  apie didelę kalbų naudą ir svarbą gyvenime kalbėjo ir buvusi VDU mainų studentė Viktoriia Zakusylo, dabar klientų pretenzijų administratorė įmonėje „Hella Lithuania“, bei programos „Skandinavijos šalių kalbos ir kultūros“ antro kurso studentas Fiodor Proscevičius. Viktoriia puikiai kalba penkiomis, Fiodor – šešiomis kalbomis. Nors kalbų abu pokalbio dalyviai mokosi skirtingai (Fiodor labai patinka skaityti, Viktoriia, būdama labai komunikabili, daug bendrauja, pusryčiaudama su kolegėmis susitaria, kad kalbėsis tik lietuviškai), abu teigia, kad kalbų nauda didžiulė: jos leidžia gauti informaciją iš originalių šaltinių, palengvina keliones, skatina bendravimą, leidžia pasijusti laisvu, nepriklausomu svečioje šalyje, o Viktoriiai dar ir padėjo susirasti jai patinkantį, įdomų ir dinamišką darbą.  

Itin laukta šventės dalis buvo orientacinis žaidimas „Kalbų ir kultūrų mozaika Kaune“, kuriame dalyvavo 8 moksleivių ir 9 studentų komandos. Per ribotą laiką jos turėjo atspėti, apie kokią su kalbomis ar kultūromis susijusią vietą kalbama užuominoje, nukeliauti iki jos ir nusifotografuoti. Nuoširdžiausiai sveikiname greičiausias ir sumaniausias komandas! Moksleivių grupėje nugalėtojais tapo „Nebyliai poliglotai“ iš Kauno „Aušros gimnazijos, antrąją vietą užėmė „Erkės iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos, o trečiąją – „Feniksas“ iš Raseinių rajono Ariogalos gimnazijos. Studentų komandos taip pat džiaugėsi prizais: pirmoji vieta atiteko komandai „Šilelis“, antroji – „Cats from rain“ ir trečioji- „KGV“.  

Kol vyko orientacinis žaidimas, moksleiviai iš įvairių Kauno mokyklų (Santaros gimnazijos, KTU licėjaus, „Rasos“ gimnazijos, Ariogalos gimnazijos ir kt.) klausėsi tarptautinių VDU studenčių pasakojimų apie jų gimtąsias šalis (Ispaniją, Kazachstaną bei Keniją) ir mokėsi žodžių bei frazių ispanų, kazachų ir suahelių kalbomis. Pasakojimus paįvairino ispaniškos greitakalbės bei patarlės, muzika tradiciniu kazachišku instrumentu dombra bei daina suahelių kalba, kuria Kenijoje sutinkami svečiai.  

Taigi kalbos leidžia mums peržengti įvairias sienas, skatina bendrauti, pažinti, atveria duris į įvairiausias, ne tik Europos šalių, kultūras. Todėl ir kviečiame tiek švęsti kalbų dieną, tiek jų mokytis. 

Kaip ir kasmet, 2022 m. rugsėjo 26 d. VDU tradiciškai šventė Europos kalbų dieną. Šventė nuvilnijo per visus VDU pastatus: kiekviename iš jų buvo galima dalyvauti viktorinoje „Iššūkis – daugiakalbystė“. Prie žaidimo taip pat jungėsi ir moksleiviai. Sveikiname nugalėtojus! O po viktorinos mokėmės portugalų kalbos – paskaitą skaitė Portugalijos kultūros atašė Silvia Shiermacher.
2021 m. VDU Užsienio kalbų institutas, minėdamas jubiliejinę 20-ąją Europos kalbų dieną, organizavo vaizdo įrašo konkursą studentams ir moksleiviams „Aš, pandemija ir daugiakalbystė“. Dėkojame dalyviams ir darkart sveikiname laimėtojus: http://uki.vdu.lt/as-pandemija-ir-daugiakalbyste/.Konkurso laimėtojų komandos apsilankė Užsienio kalbų institute. Antrosios vietos laimėtojai moksleiviai iš Kauno J. Grušo meno gimnazijos ne tik džiaugėsi laimėtais prizais, bet ir galėjo pasijusti studentais, pirmą kartą pasivaikščioję po universitetą, apžiūrėję auditorijas. Laimėtojai džiaugėsi, jog šis konkursas leido daugiau sužinoti apie daugiakalbystę ir būdus, kaip tobulinti kalbų žinias pandemijos metu.
2020 m. rugsėjo 25-ąją Vytauto Didžiojo universitete įvyko kasmetinė Europos kalbų dienos šventė, kurios metu Užsienio kalbų institutas kvietė studentus ir moksleivius į nuotaikingą daugiakalbį konkursą „(Ne)pasiklydę vertime“. Virtualiose kambariuose susitikę komandos nariai turėjo išklausyti ne iš eilės pasakojamą tekstą anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, italų ir rusų kalbomis bei vėliau jį atpasakoti lietuviškai. Į lietuvių kalbą išverstus tekstus vertino UKI dėstytojų komisija.
Konkurso nugalėtojai (studentai): I VIETA – komanda „Mens Unum“; II VIETA – komanda „Optimistai“; III VIETA – komanda „5 Points“.
Konkurso nugalėtojai (moksleiviai): I VIETA – KTU Inžinerijos licėjaus komanda; II VIETA – VDU „Rasos“ gimnazijos komanda; III VIETA – VDU Ugnės Karvelis gimnazijos komanda.
Prizus įsteigė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje (dovanų kuponai knygoms) ir VDU Užsienio kalbų institutas (kuponai nemokamiems kalbų kursams VDU ir gardžios dovanos komandoms).

VDU Užsienio kalbų instituto organizuotame Europos kalbų dienos renginyje 2019 m. moksleiviams ir studentams buvo pasiūlyta proga ir išbandyti save kūrybiškai – sudalyvauti posakių varžybose, kuriose buvo pristatomi užsienio kalbų posakių lietuviški atitikmenys.

„Varžybų metu buvo verčiama iš  septynių skirtingų kalbų. Visi dalyviai buvo itin aktyvūs ir puikiai atskleidė savo kalbinius gebėjimus ir kūrybiškumą, nes žinoti patarlės atitikmenį yra nelengva užduotis ir patiems kalbų specialistams – į moksleivių ir studentų pastangas dėmesį atkreipė doc. V. Bijeikienė. – Ši lingvistinė užduotis tuo pačiu metu skatino atskleisti ne tik skirtingos užsienio kalbos kultūros suvokimą, bet ir kalbinį žodyną.“

2016 m. rugsėjo 26 d. pagrindinė Kalbų dienos šventės dalis vyko VDU Didžiosios salės fojė, kur iš anksto užsiregistravę moksleiviai ir studentai būrėsi komandomis kovoti dėl Kalbų taurės. Išradingai prisistatę moksleivių ir studentų komandos pasklido po įvairias VDU fakultetų vietas, kuriose jų laukė geografijos, kulinarijos, kalbų, meno ir kultūros užduotys. Tuo tarpu varžybose nedalyvaujantieji galėjo klausytis į VDU iš užsienio atvykusių studentų pristatymus apie Azerbaidžano, Estijos, Gruzijos, Italijos ir Turkijos kalbas ir kultūras. Komandoms teko gerokai pasukti galvas bandant išsiaiškinti kur gimė Kristupas Kolumbas ar kaip sudėlioti į dėlionę padalintą žymiausią dailininko Klimto kūrinį. Linksmybių netrūko kulinariniame déjà vu, kuomet komandos užrištomis akimis turėjo skanauti įvairius patiekalus ir atspėti iš kurios šalies jie yra. Pasak dalyvių, net kepta lietuviška duona atrodė nepažįstamo skonio, kai negali jos matyti. Dar viena užduotis patiems gudriausiems – muzikinių kūrinių spėlionė. Plėtojant daugiakalbystės temą, kiekvienai komandai teko išklausyti net po 3 muzikinius kūrinius ir pabandyti atspėti kokia gi tai kalba. Trys moksleivių ir trys studentų komandos džiaugėsi prizais. Moksleivių tarpe pirmąją vietą užėmė komanda „Multilateral“ iš Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos. Studentų tarpe laimėjo komanda „Multijuice“, kurios nariai išgirdę, kad laimėjo didįjį prizą – galimybę nemokamai mokytis vieną iš 30 VDU UKI siūlomų užsienio kalbų – šokinėjo iš laimės. Nugalėtojams įteikta VDU UKI Kalbų taurė.

11-1024x68222-1024x683

2015 m. rugsėjo 25-ąją Vytauto Didžiojo universitete įvyko kasmetinis Europos kalbų dienos minėjimas. Šį kartą Užsienio kalbų institutas (UKI) pakvietė į Kauno botanikos sodą, kur gryname ore vyko orientacinio sporto turnyras. Varžybų metu orientacininkų komandos rungėsi dėl II-osios UKI taurės „Kovoju už kalbą“.

Turnyro metu komandos ne tik turėjo surasti įvairias botanikos sodo vietas, bet ir spręsti galvosūkius, kurie leido pasitikrinti sukauptas kalbų ir kultūrų žinias. Kaip teigė VDU UKI direktorė doc. dr. Vilma Bijeikienė, ruošiant turnyro užduotis, kai kurias lankytinas vietas ir uždavinius padiktavo pati sodo aplinka.

Iš viso buvo apdovanotos trys moksleivių ir trys studentų komandos. Pirmąją vieta tarp moksleivių džiaugėsi svečiai iš Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos, kovoję už anglų kalbą.

Studentų gretose I-ąją vietą užėmė komanda „Viva Italia“, kuri laimėjo didįjį prizą – galimybę nemokamai mokytis vieną iš 30 VDU UKI siūlomų užsienio kalbų.

33-1024x682 Taip išradingai, puoselėdami gamtą ir sveiką gyvenimo būdą, švenčiame Europos kalbų dieną VDU jau ne pirmą kartą. 2014 m. studentai buvo kviečiami dalyvauti krepšinio turnyre ir kovoti už skirtingas kalbas. Nugalėjo komanda pavadinimu „Dar negavę ir negausim“, kovoję už gimtąją lietuvių kalbą.
2012 m. VDU UKI dėka pasiektas Lietuvos rekordas – Vienybės aikštėje surengta daugiakalbystės pamoka, kuri buvo didžiausia pagal dalyvių, mokomų kalbų bei jų mokytojų, kuriems tai gimtoji kalba, skaičių.