Užsienio kalbų mokėjimas atrakina visas karjeros duris

„Kartais girdžiu žmones sakančius, jog jie nemėgsta užsienio kalbų, nenori jų mokytis ir jų niekam nereikia. Man tai skamba taip pat lyg, kas sakytų, jog nemėgsta kvėpuoti ir jiems nereikia šviežio oro – teigė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Užsienio kalbų instituto direktorė doc. dr. Vilma  Bijeikienė. – Mes negalime nustoti kvėpuoti, kaip ir negalime nesimokyti užsienio kalbų, nes mūsų mažai valstybei tai yra gyvybiškai svarbu“. Su šia mintimi prasidėjo „Europos kalbų diena VDU 2018“. Į praktinį kalbų mokymąsi įtraukiantis ir pasiruošimą darbo daugiakalbei darbo rinkai skatinantis renginys šiemet sulaukė itin didelio studentų bei moksleivių susidomėjimo.

Tarptautinė darbo rinka Kaune ir augančios užsienio investicijos

Investuotojų ir turistų pritraukimo bei Kauno tarptautinės rinkodaros srityje dirbančios agentūros „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas Tadas Stankevičius renginio metu VDU studentams pristatė daugiakalbes miesto perspektyvas. „Per pastaruosius tris ar ketverius metus Kaunas pritraukė net 43 užsienio investuototojus, – pasakojo T. Stankevičius. Jei dar prieš penkerius ar šešerius metus į miestą pritraukiamų tarptautinių verslo įmonių bei projektų dalis sudarė tik 10 proc. visos bendros šalies statistikos, tai šiai dienai šis skaičius siekia jau 30 proc.“. Pasak „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovo, vis didėjančios tarptautinės investicijos kelia ir daug iššūkių pačiam miestui. „Nepriklausomai ar statoma didelė gamykla ar atidaromas paslaugų centras – tai skatina Kauną įsivertinti ir tobulinti visą miesto infrastruktūrą, nes atvykstantys specialistai iš užsienio šalių paliečia visas viešąsias sritis, ypač švietimą bei susisiekimą“, – analizavo T. Stankevičius.

Anot jo, „Kaunas IN“ ir kitų su investicijomis bei turizmu dirbančių agentūrų Lietuvoje patirtis rodo, kad užsienio kalbos reikalingos ne tik privačiame, bet ir viešajame sektoriuje. „Dažnai vis dar vyrauja nuomonė, jog valstybinėse įstaigose darbo perspektyvos yra itin menkos, bet reikia nepamiršti, kad tai, priklauso ne tik nuo veiklos srities, bet ir nuo darbuotojo turimų įgūdžių, o šioje vietoje  užsienio kalbos atveria itin plačias galimybes“, – pasakojo „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas. T. Stankevičiaus teigimu, tiek statistika, tiek praktika rodo, kad anglų kalbos mokėjimas Lietuvos darbo rinkoje jau yra tarsi savaime suprantamas. „Šioje vietoje itin svarbiu faktoriumi tampa papildomos kalbos, kurios kuria naujas karjeros perspektyvas bei dažnai yra finansiškai itin naudingos, – mintimis dalijasi T. Stankevičius. Daugelis darbdavių taiko atlygio skatinimo sistemą, atsižlegiant į darbuotojo turimus papildomus užsienio kalbų įgūdžius“.

„Kaunas IN“ atstovas pristatė, jog šiuo metu Kaune didelės investicijos atkeliauja iš Vokietijos, todėl šalia anglų kalbos šiame mieste itin naudinga mokėti vokiečių, taip pat ir prancūzų bei kt. „Siekiant pritraukti užsienio investuotojus, itin svarbų profesinį ryšį verslo santykiuose kuria partnerių gimtosios kalbos mokėjimas“, – studentus mokytis kuo įvairesnių kalbų skatino „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas T. Stankevičius.

KaunasIn Verlo vadovo Tado Stankevičiaus pranešimas .pdf formatu

Studentams – įmonių patarimai ir praktiniai išbandymai

Pratęsiant praeitų metų iniciatyvą atverti studentams daugiakalbį verslo pasaulį, VDU Užsienio kalbų institutas studentus sukvietė į susitikimą su tarptautinių verslo įmonių atstovais. Šį kartą pastarieji ne tik pristatė įmonių veiklą mugėje, bet ir studentus kvietė išbandyti savo užsienio kalbos kompetencijas darbo pokalbio simuliacijoje net penkiomis kalbomis: anglų, danų, norvegų, rusų ir vokiečių.

„Universitete ne tik stengiamės, kad mūsų studentai užsienio kalbų mokytųsi paskaitose, bet ir siekiame sukurti kuo daugiau praktinių kalbų mokymosi galimybių. Būtent šiemet, Europos kalbų dienos proga, studentai buvo kviečiami dalyvauti simuliaciniame darbo pokalbyje užsienio kalba, – apie šių metų organizuojamą veiklą studentams pasakoja VDU Užsienio kalbų instituto direktorė doc. dr. Vilma Bijeikienė. Į šią veiklą užsiregistravo itin daug norinčių, tarp jų – ir nemaža dalis užsienio studentų, kurie mokosi VDU.

VDU Skandinavijos šalių kultūros ir kalbos bakalauro trečio kurso studentė su „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ įmonės atstovais simuliacinį pokalbį atliko danų kalba. Pasak jos, tokių praktinių įgūdžių išbandymų universitete turėtų būti kuo daugiau, nes tai leidžia ne tik įsivertinti turimus įgūdžius, bet ir pabendrauti su konkrečiais verslo atstovais bei apsvarstyti apie norimą poziciją ateityje. Kita šios programos antra kurso studentė su ta pačia įmone atliko pokalbį norvegų kalba. „Po pokalbio gavai atsiliepimą, jog mane priimtų, tai labai džiugu, kuomet gali pasitikrinti studijų metu įgytas žinias“, – džiaugėsi Skandinavistiką studijuojanti Paulina Šlepavičiūtė.

„Pokalbis buvo itin malonus, šaunu, kad universitetas bendradarbiauja su verslu ir įtraukia studnetus, nes pokalbis ne tik puikiai sekėsi, bet ir gavau praktikos galimybės pasiūlymą“ apie savo patirtį pasakojo Vokiečių kalbos ir komunikacijos pirmakursė Daniela Behrens.

Ukrainietis Anton Bakaliuk VDU jau antrus metus studijuoja Pasaulio politikos ir ekonomikos studijų programoje ir dalyvavo simuliacijoje rusų kalba su įmonės UAB „Hegelmann Transporte“ atstove. „Aš labai domiuosi šia įmone ir norėčiau ateityje dirbti čia, todėl šaunu, jog pokalbio metu daug sužinojau apie pačią darbo specifiką, organizacijos kultūrą, o pašnekovė mielai dalijosi savo turima ilgamete profesine patirtimi“, – mintimis dalijosi studentas.

Svarbiausia – ne profesinė patirtis, o užsienio kalbų mokėjimas

Renginio metu su studentais susipažinti atvyko įvairių sričių Lietuvos ir tarptautinių įmonių atstovai. Tarp jų – VDU partneriai UAB „Hegelmann Transporte“, „Intermedix Lietuva“, „Cognizant Technology Solutions Lithuania“, advokatų profesinė bendrija „Magnusson ir partneriai“, „Kesko Senukai Lithuania“, „Runway Lietuva“ ir „Transcom Worlwide“.

„Esame įsikūrę Vilniuje, bet ir sostinėje sunku surasti darbuotojų, kalbančių Skandinavų kalbomis, todėl ieškome talentų iš visos Lietuvos, kurie būtų nusiteikę, pirmiausia, mokytis vienos iš šių užsienio kalbų, o vėliau ir siekti platesnių karjeros galimybių mūsų organizacijoje“, – talentų ir kalbos svarbą akcentavo tarptautinės amerikiečių įmonės „Cognizant Technology Solutions Lithuania“, teikiančios bankininkystės, draudimo ir pensijų paslaugas danų, norvegų, švedų kalbomis, atstovė.

Tarptautinio skambučių centro „Runway Lietuva“ atstovių teigimu, įmonė dirba su daug projektų, todėl ieškomi darbuotojai, mokantis ne tik anglų, bet ir italų, ispanų, prancūzų, vokiečių, norvegų, švedų kalbas. Įmonė studentus skatino mokytis kalbų, nes svarbiausia ne turima darbo patirtis, o būtent kalbiniai įgūdžiai. „Šiuo metu veikia šių kalbų skambučių linijos, nors, žinoma, pagrindinė kalba išlieka anglų, o papildomos žinios ir gebėjimai laisvai bendrauti atveria papildomas darbo galimybes“, – pasakojo „Runway Lietuva“ atstovė, dirbanti su Norvegijos oro linijų projektu, ir VDU studentė Paulina Balaišytė.

UAB „Hegelmann Transporte“ logistikos paslaugas teikiančios įmonės pavyzdys unikalus – tarptautinė kompanija investicijas plečia konkrečiai Kaune ir ne tik ieško talentų, bet ir juos auginasi. „Mes visada sakome, kad svarbiausia motyvacija ir kalbų mokymasis, o visa kita priklauso nuo veiklos specifikos, – net 11 šalių veikiančios įmonės poziciją pristatė UAB „Hegelmann Transporte“ marketingo specialistė ir VDU Viešosios komunikacijos studijų absolventė Mantė Balčiūnaitė. Pasak jos, dirbant su transportu itin svarbūs visi kalbiniai įgūdžiai, nes tenka bendrauti tiek telefonu, tiek elektroniniu paštu, tiek ir susitikti su įvairiais partneriais, klientais. Įmonė jau dabar investuoja į VDU studentus, dalinai apmokėdama vokiečių kalbos C1 lygio mokymąsi universitete ir taip skatina jaunuolius ruoštis darbo rinkai.

Advokatų profesinė bendrija „Magnusson ir partneriai“ laukia universiteto absolventų jau su teisiniu išsilavinimu, bet greta ir puikiomis anglų kalbos žiniomis ir įgūdžiai. „Veikiame Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Skandinavijos šalyse ir Honkonge, todėl dažnai tenka keliauti ir vien gerų teisinių profesinių gebėjimų bei patirties neužtenka – būtina mokėti ir tarptautinę anglų kalbą“, – pristatė advokatų profesinės bendrijos verslo paslaugų atstovė Loreta Purvainienė. Pasak jos, susitinkant su studentais norisi juos paskatinti papildomai mokytis kalbų, jei tik tai skiria juos nuo svajonių darbo.

Moksleiviai pasitelkė žaidybinį kalbų mokymąsi

VDU Užsienio kalbų  institutas „Europos kalbų dienos VDU 2018” taip pat kvietė 9–12 klasių moksleivius suburti komandą ir dalyvauti „Scrabble“ turnyre.

„Scrabble“ – vienas populiariausių stalo žaidimų pasaulyje. Daugelyje šalių jis naudojamas kalbų mokyme. Žaidžiant vystomi ir kiti gebėjimai: matematiniai, komunikaciniai, strateginio mąstymo ir kt. Per kiekvieną turą komanda žaidė žaidimą vis kita kalba: anglų, lietuvių, prancūzų arba vokiečių. Taigi, iš viso komandos sužais po tris žaidimus trimis skirtingomis kalbomis. Anot VDU Užsienio kalbų instituto direktorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, šis veikla skatino moksleivius įsivertinti jau turimas žinias bei kalbinius įgūdžius bei įvertinti, kokių konkrečios užsienio kalbos kompetencijų dar trūksta.

„Šią idėją igyvendinti universitete buvome pakviesti, nes Lietuvoje esame vertinami kaip itin stiprus užsienio kalbų studijų ir mokymo institutas, todėl labai džiaugiamės, jog galime moksleivius Kaune pakviesti išbandyti savo jėgas ir įgyti naujos komandinio darbo patirties ugdant kalbines kompetencijas“, – pristato VDU Užsienio kalbų instituto direktorė doc. dr. V. Bijeikienė.

VDU Užsienio kalbų institutas „Scrablle“ turnyrą organizavo kartu su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje, Getės institutu Lietuvoje, Prancūzų institutu Lietuvoje, Britų taryba ir Valstybine lietuvių kalbos komisija.