Užsienio kalbų institutui – 20

2022 metai ypatingi – minime Lietuvos universiteto šimtmetį, prisimename, pagerbiame praeitį, pasvarstome, kas universiteto laukia ateityje. O VDU Užsienio kalbų institutas šįmet švenčia ir savo gražią – 20 metų jubiliejaus – sukaktį.

Nuo pat Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 1989 metais užsienio kalbų dėstymui skirta itin daug dėmesio. Tam buvo įkurta Užsienio kalbų katedra, kurios pirmuoju vedėju tapo Algimantas Makarevičius. Laikui bėgant, 1993 metais iš buvusios Užsienio kalbų katedros suformuotos dvi atskiros: Anglų filologijos katedra, vadovaujama dr. Mildos Danytės, ir Užsienio kalbų katedra, kurios vedėja tapo dr. Sigita Barniškienė. Vėliau atsirado poreikis užsienio kalbų mokymą atskirti nuo konkrečios filologijos bakalauro programos ir įkurti atskirą universiteto padalinį, kuris rūpintųsi užsienio kalbų mokymu, kalbų dėstymo metodika. Taigi, mūsų universitetas pasuko pažangiausiu, iki tol Lietuvoje nežinomu keliu – įsteigė atskirą padalinį mokyti užsienio kalbas. Šis padalinys, Užsienio kalbų centras, buvo atidarytas 2002 metų vasario 14 dieną. Užsienio kalbų centrui, vėliau pavadintam Užsienio kalbų institutu, nuo įkūrimo iki 2015 m. vadovavo dr. Nemira Mačianskienė, 2015-2020 m. – dr. Vilma Bijeikienė, o nuo 2020 m. instituto direktorė – dr. Teresė Ringailienė.

Neatsitiktinai daugiakalbystės plėtojimas akcentuojamas kaip vienas iš strateginių VDU tikslų. Šiandien jau neįsivaizduojame savo kasdienybės be kalbų: jų mums reikia ir studijuojant, ir darbe, ir laisvalaikiu, kai kalbamės su draugais, žiūrime filmus, klausomės muzikos, skaitome, keliaujame… Kalbos atveria daugybę durų į naujas patirtis, suteikia konkurencinį pranašumą darbo rinkoje, leidžia skaityti tekstus, knygas originalo kalba, tiesiog praplečia mūsų akiratį ir leidžia į pasaulį, į įprastą ir kartais gal nuobodoką kasdienybę pažvelgti kiek kitaip, iš kitos perspektyvos.

Užsienio kalbų institute mokoma ne tik „didžiųjų“ – anglų, vokiečių, prancūzų, italų, ispanų, rusų kalbų, – bet ir ne tokių populiarių ar net egzotiškų: turkų, švedų, korėjiečių, hebrajų… Džiugu, kad didelio susidomėjimo sulaukia lietuvių gestų kalba. Mokytis kalbų kviečiame tiek VDU darbuotojus, tiek visus besidominčius kalbomis bei norinčius ne tik prisiminti studentiškus laikus, bet ir patobulinti vienos ar kitos kalbos kompetencijas.

UKI dėstytojai kalbų moko ir moksleivius – veda neformalaus ugdymo užsiėmimus, skaito paskaitas įvairiose mokyklose, organizuoja konkursus. Institute veikia Testavimo centras, tikrinantis kalbų kompetencijas, ir Vertimų centras, atliekantis vidinių dokumentų vertimus. Du kartus per metus leidžiamas žurnalas „Darnioji daugiakalbystė“, įtrauktas į Scopus duomenų bazę, o kas dvejus metus organizuojama konferencija „Darnioji daugiakalbystė“, kurioje tyrimais dalinasi mokslininkai iš viso pasaulio. Tiek dėstytojai, tiek vietiniai ar tarptautiniai kalbų besimokantys studentai organizuoja bei dalyvauja įvairiuose renginiuose, skatinančiuose daugiakalbystę, kalbų, kultūrų pažinimą.

Paprastai gimtadienio proga dalinamės džiaugsmu, bendryste, skanaujame tortą. Užsienio kalbų instituto bendruomenė, švęsdama gimtadienį, taip pat nusprendė dalintis, tik, žinoma, kalbomis ir kviečia visus besidominčius, o ypač moksleivius „paragauti“ kalbų: dalyvauti nuotoliniuose renginiuose, kuriuose sužinos įdomių faktų apie italų, ispanų, prancūzų, švedų ir turkų kalbas, šalių kultūrą, išmoks žodžių ir frazių šiomis kalbomis. Daugiau informacijos čia.

Simboliška, kad Užsienio kalbų institutas buvo įkurtas vasario 14-ąją, kuri dabar jau ir Lietuvoje plačiai švenčiama kaip meilės diena. Tad gimtadienio proga tiek sau, tiek VDU bendruomenės nariams linkime meilės žodžiui, kalbai, žmogui.