Dalykas

DARBAI IR TECHNOLOGIJOS

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Automobilizmas;
• Anglų kalba;
• Neformalusis ugdymas.

Modulis/ Tema

MECHANINĖS PAVARŲ DĖŽĖS TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS / MANUAL TRANSMISSION REPAIR AND MAINTENANCE

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta prezentacija, atlikdami praktines ir komunikacines užduotis, dirbdami individualiai bei grupėmis, mokiniai gebės:

  • taisyklingai vartoti angliškus aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • papasakoti arba paklausti apie automobilio pavarų dėžės gedimus anglų kalba.

Dalyko uždaviniai

  • paaiškinti mechaninės pavarų dėžės konstrukciją;
  • įvardinti mechaninės pavarų dėžės būklę nusakančius požymius;
  • išmanyti mechaninės pavarų dėžės alyvos keitimo ir lygio tikrinimo tvarką;
  • suvokti mechaninės pavarų dėžės remonto technologiją.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažins su pavarų dėžės konstrukcija. Turės galimybę pasvarstyti, kuriose pasaulio šalyse labiau paplitusi mechaninė, o kuriose automatinė pavarų dėžė.

Mokymo/si metodai

Informacijos analizė, savarankiškas darbas, klausimai-atsakymai.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Parama mokytojui;
• Padalomoji medžiaga mokiniams;
• Kompiuteris, multimedija, internetas;
• Vaizdo įrašas ”How to change your manual transmission fluid“.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą).
2. Padalomosios medžiagos paruošimas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Skaidrės: terminų ir pagrindinės pamokos informacijos pristatymas (Priedas1).
2. Padalomoji medžiaga (Priedas2).
3. Mokomasis vaizdo įrašas anglų kalba ”How to change your manual transmission fluid“ mokinius supažindina su mechaninės pavarų dėžės tepalų keitimo eiga ir pagrindiniais angliškais terminais parodomuoju metodu.
1. Internetinis žodynas su pagrindinių automobilizmo terminų paaiškinimais.
2. Papildomų automobilizmo terminų žodynėliai ir praktinės užduotys temomis Driving and Traffic ir Traffic Accidents.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Mokytojas užrašo ant lentos pamokos pavadinimą „Mechaninės pavarų dėžės techninė priežiūra ir remontas“ ir paklausia mokinių, ar žino bent vieną temoje pateiktą žodį angliškai. 1. Mokiniai stengiasi prisiminti jiems žinomus angliškus automobilizmo terminus ir bando suformuluoti temos pavadinimą angliškai.
2. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 2. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
3. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus terminus skaidrėje arba užrašo ant lentos. 3. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, bando juos paaiškinti angliškai arba verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti.
4. Mokytojas pateikia informaciją skaidruolėse, ją aptaria, apibendrina. 4. Mokiniai išklauso mokytojo ir pateikia klausimus.
5. Mokytojas demonstruoja, kaip naudotis elektronine duomenų baze „AutoData“, kur surasti reikiamą informaciją. 5. Mokiniai stebi, kaip naudotis elektronine duomenų baze „AutoData“ ir praktiškai bando atlikti tai patys.
6. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą. 6. Mokiniai analizuoja padalomąją medžiagą savarankiškai.
7. Pateikiami kontroliniai klausimai: mokiniai turi įvardinti ar apibūdinti savais žodžiais schemoje nurodytus konstrukcinius elementus (anglų kalba). 7. Mokiniai atsakinėja į mokytojo užduotus kontrolinius klausimus.
8. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados, pateikiami teisingi atsakymai. 8. Mokiniai pasitikrina teisingus atsakymus.
9. Mokinių įvertinimas: kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 9. Žymisi pastabas, įvertinimus.
10. Mokytojas suformuluoja namų darbų užduotį: surasti informacijos internetinėje erdvėje mokytojo pateiktomis temomis ir paruošti trumpą pristatymą anglų kalba. 10. Mokiniai užsirašo namų darbų užduoties reikalavimus ir vertinimo kriterijus.
11. Refleksija. 11. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Dalyko informacija glausta, kalbama tik apie esminius dalykus. To gali nepakakti pilnesniam dėstomo dalyko turinio atskleidimui.
2. Daug terminų anglų kalba.
3. Darbo su elektronine duomenų baze „AutoData“ įgūdžių stoka.
1. Savarankiškas mokymasis ir informacijos analizė.
2. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant vertimus į lietuvių kalbą. Papildomas mokymasis savarankiškai pagal pamokoje pateiktą informaciją.
3. Savarankiškas elektroninės duomenų bazės „AutoData“ analizavimas ir darbas su ja.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Formuojamasis vertinimas. 19 kontrolinių klausimų: 15 ir daugiau teisingų atsakymų – 5 balai, 10 -15 teisingų atsakymų – 4 balai. Mažesnis teisingų atsakymų skaičius į formuojamąjį vertinimą neįtraukiamas. Teisingais atsakymais laikomi tie, kurių prasmė yra teisinga. Vertinimas į dienyną įrašomas turint du kriterijus atitinkančius formuojamojo vertinimo rezultatus.

Namų darbai, tolesnė veikla

Privaloma: surasti informacijos internetinėje erdvėje žemiau pateiktomis temomis ir paruošti trumpą pristatymą anglų kalba:
1.Naujovės mechaninių pavarų dėžių konstrukciniuose sprendimuose
2.Automobilių savininkų nusiskundimai dėl mechaninių pavarų dėžių
Rekomenduotina:
1.Savarankiškas elektroninės duomenų bazės „AutoData“ analizavimas ir darbas su ja.
2. Savarankiška techninių tekstų analizė.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Mindaugas Sapežinskas, Alytaus profesinio rengimo centras;
Rasa Monika Knyza, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
Automobiliai. Vertė iš Vokiečių kalbos ir recenzavo dr. Kazimieras Giedra ir dėst. eksp. Algimantas Valatka. Kaunas: Tyrai, 2001. 607 p. ISBN 9955-01-115-7;
Automobilių techninė priežiūra. Sudarytojas Juozas Vizgaitis. Vilnius: I.Į. „Petro ofsetas“, 2001. 104 p. ISBN 9986-846-84-2;
Baltėnas, Raimundas; Sologubas, Linas; Sologubas, Rytis. Automobilių degalai ir tepalai. Kaunas: Smaltija, 1998. 415 p. ISBN-546-29-X;
Vaizdo įrašas ”How to change your manual transmission fluid“: http://www.youtube.com/watch?v=DfJF173Po0k);
5. „AutoData“, elektroninė duomenų bazė: http://stickyball.net.