Dalykas

EKONOMIKA IR VERSLO PAGRINDAI

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Anglų kalba
• Neformalusis ugdymas

Modulis/ Tema

VERSLO IDĖJA / BUSINESS IDEA

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga  („Ideas...“ – tekstas anglų kalba), atlikdami teksto suvokimo užduotis, dirbdami individualiai, grupėmis bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:

  • suprasti B1-B2 lygmens skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • įvardinti verslo idėjų kūrimo metodus angliškai;
  • parengti ir pristatyti prezentaciją „Mano verslo idėja“ anglų kalba.

Dalyko uždaviniai

  • apibendrinti mokytojo pateiktoje padalomojoje medžiagoje esamą informaciją;
  • apibūdinti verslo idėjos sampratą, verslo idėjų kūrimo metodus: Alekso Osborno Smegenų šturmas, Picos metodas, Walto Disneyaus Kambarių metodas;
  • diskutuoti, pateikti nuomonę ir argumentus apie verslo idėjų generavimo metodus;
  • surasti informaciją, generuoti idėją ir paruošti pristatymą „Mano verslo idėja“ lietuvių arba anglų kalba.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažįsta su verslo idėjos samprata bei verslo įgyvendinimo sąlygomis įvairiose šalyse ir kultūrose, palygindami šiuos aspektus su verslo kūrimu Lietuvoje.

Mokymo/si metodai

Teksto analizė, darbas grupėse, diskusijos, projektinis darbas (PP prezentacijos).

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Padalomoji medžiaga pristatanti pagrindines idėjas: Worksheet 1 (EKO4priedas1);
• Mokytojo užrašai (EKO4priedas6);
• Padalomoji medžiaga darbui grupėse: Worksheet 2 (EKO4priedas2);
• Skaidrės pristatančios idėjų generavimo metodus (EKO4priedas3);
• Padalomoji medžiaga pristatanti namų darbo užduoties reikalavimus (EKO4priedas4);
• Padalomoji medžiaga skirta darbo grupėje įvertinimui (EKO4priedas5);
• Multimedija.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą).
2. Padalomosios medžiagos paruošimas

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Naudingos frazės organizuoti ir moderuoti diskusiją anglų kalba, paprašyti paaiškinimo ar argumento, pritarti išsakytai nuomonei ar jai paprieštarauti (EKO4priedas7).
2. Mokytojo užrašai   (EKO4priedas6).
1. Naudingos frazės, padėsiančios dalyvauti  diskusijoje anglų kalba, paaiškinti ar argumentuoti savo nuomonę, pritarti išsakytai nuomonei ar jai paprieštarauti. (EKO4priedas7).
2. Padalomoji medžiaga.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Mokytojas supažindina mokinius su pamokos tema, pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 1. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
2. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus terminus skaidrėje arba užrašo ant lentos. 2. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, bando juos paaiškinti angliškai arba verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti.
3. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą Worksheet 1. 3. Mokiniai klauso mokytojo pristatymo ir seka skaidres. Pateikia klausimus, jeigu atsiranda neaiškumų.
4. Mokytojas papasakoja apie verslo idėjų paiešką ir pagrindinius idėjų generavimo metodus, naudodamas skaidres. 4. Mokiniai stengiasi įsiminti pagrindinius idėjų generavimo metodus.
5. Mokytojas paprašo pateikti mokinių konkrečių verslo idėjų.    5. Mokiniai grupėse atlieka užduotį ir pateikia konkrečias verslo idėjas.
6. Mokiniai sugrupuojami po 4. Jiems išdalinama padalomoji medžiaga Worksheet 2. 6. Mokiniai dalijasi grupėse aptarta informacija, pristato pačias įdomiausias idėjas.
7. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. 7. Mokiniai klauso mokytojo komentarų ir išvadų.
8. Mokinių įvertinimas: kaupiamuoju vertinimu ir „eko dividendais“ įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 8. Žymisi pastabas, įvertinimus.
9. Namų darbų skyrimas. Namų darbams skiriama:  grupėmis paruošti prezentaciją „Mano verslo idėja“ lietuvių arba anglų kalba. Mokytojas supažindina mokinius su projektinio darbo reikalavimais ir  vertinimo kriterijais (žr. priedus 4 ir 5). 9. Mokiniai pradeda aptarinėti projektinio darbo (namų darbo) atlikimo principus, pradeda jam ruoštis.
10. Refleksija. 10. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Neteisingai suprastas angliškai suformuluotas klausimas ar užduotis.
2. Mokiniams sunku papasakoti apie savo verslo idėją angliškai.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Supažindinti mokinius su pagrindinėmis frazėmis, terminais. Leisti mokiniams bent dalį pristatymo atlikti lietuviškai.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas.
Mokinių motyvaciją skatinantis vertinimas „Eko dividendai“. Pamokoje taikoma mokinių motyvavimo ir skatinimo sistema „Eko dividendai“-  už aktyvų dalyvavimą pamokoje, kūrybiškumą, anglų kalbos naudojimą mokiniai kaupia „eko dividendus“. Penki dividendai virsta dešimtuku. Vaikams atsiranda motyvacija mokytis ir aktyviai dalyvauti pamokoje.
Projektinis darbas – prezentacija vertinama pagal tokius kriterijus: aiškus idėjos pristatymas, kalbėjimo kokybė (aiškumas, garsumas), akių kontaktas su auditorija, naudojimasis informacinėmis technologijomis, vizualiai pateikiamos medžiagos kokybė, klausimų valdymas (atsakymo į klausimą kokybė), laiko valdymas, projekto turinio kokybė (tinkamas projekto dalių išpildymas). Mokinai įvertina savo darbą grupėje, užpildo klausimyną (EKO4priedas5).

Namų darbai, tolesnė veikla

Grupelėmis parengti pristatymus anglų kalba tema „Mano verslo idėja“.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudingos nuorodos

Parengė: Edita Šidlauskaitė, Alytaus profesinio rengimo centras;
Rasa Monika Knyza, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudingos nuorodos:
Business presentations: http://www.entrepreneur.com/businessideas/business-presentations;
Winona: http://www.winona.edu/writingcenter/invent.htm;
Tools ideation: http://creatingminds.org/tools/tools_ideation.htm.