Dalykas

EKONOMIKA IR VERSLO PAGRINDAI

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Anglų kalba
• Neformalusis ugdymas

Modulis/ Tema

VERSLO ĮMONIŲ TIPAI / TYPES OF ENTERPRISES

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga  („Types of Business Organizations“ – tekstas anglų kalba), atlikdami teksto suvokimo užduotis, dirbdami individualiai ir grupėmis mokiniai gebės:

  • suprasti B1-B2 lygmens skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • įvardinti verslo įmonių tipus anglų kalba;
  • įvardinti verslo įmonių tipų privalumus ir trūkumus anglų kalba.

Dalyko uždaviniai

  • apibūdinti verslo įmonių tipus: individuali įmonė, ūkinė bendrija, bendrovė;
  • diskutuoti, pateikti nuomonę ir argumentus apie verslo įmonių tipų privalumus ir trūkumus.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažins su verslo įmonių tipais Lietuvoje ir kitose šalyse. Turės galimybę palyginti Lietuvos ir kitų šalių verslo įmonių klasifikavimo sistemas. Galės padiskutuoti apie tai, ar verslo įmonių klasifikavimo sistema Lietuvoje skiriasi nuo kitų pasaulio šalių.

Mokymo/si metodai

Teksto analizė, darbas grupėse, diskusijos, atliktos grupinės užduoties pristatymas.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Padalomoji medžiaga: Worksheet 1;
• Padalomoji medžiaga darbui grupėse: Worksheet 2;
• Padalomoji medžiaga: Worksheet 3.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą).
2. Padalomosios medžiagos paruošimas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Aktyvių žodžių sąrašas su vertimu į lietuvių kalbą, angliškomis definicijomis ir pavyzdžiais.
2. Naudingos frazės organizuoti ir moderuoti diskusiją anglų kalba, paprašyti paaiškinimo ar argumento, pritarti išsakytai nuomonei ar jai paprieštarauti.

 

1. Aktyvūs žodžiai: sole proprietorship, sole trader, economic strengths, economic weaknesses, partnership, limited partnership, corporation, shares of stock, stockholder, private limited company, joint stock company, public limited company, public corporation, capital, labour, natural recources, factors of production, production, distribution, demand, supply, total output.
2. Naudingos frazės, padėsiančios dalyvauti  diskusijoje anglų kalba, paaiškinti ar argumentuoti savo nuomonę, pritarti išsakytai nuomonei ar jai paprieštarauti.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Mokytojas supažindina mokinius su pamokos tema, pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 1. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
2. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus terminus skaidrėje arba užrašo ant lentos. 2. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, bando juos paaiškinti angliškai arba verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti.
3. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą Worksheet 1 ir suformuluoja užduotį – perskaityti tekstą bei trumpai apibūdinti kiekvieną verslo įmonių tipą. 3. Mokiniai skaito tekstą bei pasiruošia trumpam verslo įmonių tipų pristatymui.
4. Verslo įmonių tipų aptarimas. Klausomasi mokinių pristatymų ir atsakoma į mokinių klausimus. 4. Mokiniai pasitikrina atliktas užduotis. Pateikia klausimus mokytojui.
5. Mokiniai sugrupuojami po 4. Jiems išdalinama padalomoji medžiaga Worksheet 2. Mokiniai dar kartą naudojasi ką tik skaitytais tekstais ir užpildo lenteles. Taip pat į lenteles užrašo ir savo pačių idėjas. 5. Mokiniai grupėse atlieka užduotį pateiktą Worksheet 2.
6. Užduočių pateiktų Worksheet 2 pristatymas ir aptarimas. 6. Mokiniai dalijasi grupėse aptarta informacija.
7. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. 7. Mokiniai pateikia daugiau pavyzdžių, išklauso mokytojo apibendrinimo.
8. Mokytoja pateikia mokiniams, sėdintiems poromis, praktinę užduotį (Worksheet 3). 8. Mokiniai atlieka praktinę užduotį poromis.
9. Pateikiami teisingi užduoties atsakymai. 9. Mokiniai pasitikrina atsakymus.
10. Mokinių įvertinimas: kaupiamuoju vertinimu ir „eko dividendais“ įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 10. Žymisi pastabas ir įvertinimus.
11. Refleksija. 11. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Neteisingai suprastas angliškai suformuluotas klausimas ar užduotis.
2. Per sudėtingas angliškas tekstas.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Numatyti kiek įmanoma daugiau kalbinės paramos mokiniui, išsamiai išsiaiškinti visų užduočių atsakymus, integruojant ir lietuvių kalbą.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas, dalyvavimas diskusijose ir projektinis darbas (pristatymai).
Mokinių motyvaciją skatinantis vertinimas „Eko dividendai“. Pamokoje taikoma mokinių motyvavimo ir skatinimo sistema „Eko dividendai“-  už aktyvų dalyvavimą pamokoje, kūrybiškumą, anglų kalbos naudojimą mokiniai kaupia „eko dividendus“. Penki dividendai virsta dešimtuku. Vaikams atsiranda motyvacija mokytis ir aktyviai dalyvauti pamokoje.

Namų darbai, tolesnė veikla

Pasikartoti visus pamokoje naudotus angliškus terminus ir mokėti trumpai apibudinti verslo įmonių tipus.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Edita Šidlauskaitė, Alytaus profesinio rengimo centras;
Rasa Monika Knyza, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
Types of business organisations: http://businesscasestudies.co.uk/business-theory/strategy/types-of-business-organisations.html#axzz2ZapsjXII.