Dalykas

ISTORIJA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Prancūzų kalba
• Gamtos mokslai (chemija, fizika, biologija)
• Menai (dailė ir muzika)
• Pilietiškumo pagrindai

Modulis/ Tema

PRAMONĖS PERVERSMO IŠRADIMAI IR POKYČIAI VISUOMENĖJE

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

 

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi savo žiniomis, vadovėlio tekstu bei mokytojos spausdinta medžiaga, dirbdami individualiai ir poromis mokiniai gebės:
  • suvokti ir analizuoti tekstą prancūzų kalba;
  • išskirti svarbiausią informaciją, atsakyti į klausimus.

Dalyko uždaviniai

  • apibrėžti Pramonės perversmo sąvoką;
  • įvardyti Pramonės perversmo išradimus/pasiekimus Prancūzijoje;
  • pagal Pramonės perversmo išradimus/pasiekimus apibūdinti pokyčius visuomenėje.

Kultūra, pažinimas

Pamokos metu mokiniai susipažins su  XIX a. socialiniais, kultūriniais ir technologiniais pokyčiais Prancūzijoje; integruos skirtingus mokomuosius dalykus.

Mokymo/si metodai

Savarankiškas darbas, teksto ir vaizdinės medžiagos analizė, darbas poromis, diskusija, schemos pildymas.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Istorinės užduotys;
• Vaizdinė medžiaga;
• Multimedija.

Pasirengimas pamokai

Moksleiviai perskaito vadovėlio tekstą apie mokslo ir technikos pažangą (J. Brazauskas. S. Jurkevičius, K. Petrauskis, Naujųjų amžių istorija, Vadovėlis 9 klasei, Kronta, 2004, p. 240-245).

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Žodžių sąrašas.
2. Lingvistinis priminimas.
3. Klausimų sudarymo lentelės.
Prancūzų-lietuvių kalbos žodynas.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

 

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Paskelbia pamokos uždavinius (lietuvių kalba). 1. Žymisi uždavinius, klausia, jei ko nesupranta.
2. Organizuoja „minčių lietų“. Liepia dirbti porose ir skaityti atitinkamų pramonės perversmo pasiekimų apibūdinimus prancūzų kalba ir mėginti juos susieti su atitinkamais terminais. 2. ”Minčių lietaus“ metodas: konteksto ir patirties sąsaja su tema (pagal Ignaco paradigmą). Dirbdami poromis mokiniai skaito atitinkamų pramonės perversmo pasiekimų apibūdinimus prancūzų kalba ir mėgina juos susieti su atitinkamais terminais.
3. Pateikia istorinį šaltinį (Pamokos medžiaga) apie pramonės perversmo pasiekimus prancūzų kalbos nesimokantiems moksleiviams. 3. Dirbdami poromis mokiniai skaito atitinkamų pramonės perversmo pasiekimų apibūdinimus prancūzų kalba ir mėgina juos susieti su atitinkamais terminais.
4. Pateikia užduotis prancūzakalbiams moksleiviams. 4. Atlieka užduotis.
5. Užduočių atsakymų aptarimas. 5. Atsako į klausimus, diskutuoja.
6. Youtube medžiagos peržiūra ir trumpas aptarimas. Peržiūrima Youtube medžiaga: La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon, "Au clair de la lune". Pateikiami klausimai. 6. Žiūri vaizdo įrašus ir atsako į pateiktus klausimus (2 ir 3 užduotys).
7. Pateikiama schema ir liepia mokiniams individualiai lietuviškai ją pildyti, formuluojant pramonės perversmo apibrėžimą ir nurodant atitinkamus pokyčius visuomenėje. 7. Remiantis gautų pasiekimų sąrašu mokiniai individualiai lietuviškai pildo schemą, formuluodami pramonės perversmo apibrėžimą ir nurodydami atitinkamus pokyčius visuomenėje.
8. Pamokos aptarimas ir mokinių veiklos vertinimas. 8. Atsako į klausimus, žymisi pastabas.
9. Namų darbų užduoties pateikimas. 9. Žymisi namų darbų užduotį.
10. Refleksija. 10. Pamokos refleksija.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

Gimnazijos klasėse (t. y. I – IV gim. kl.) paprastai nėra daug prancūzų kalbą besimokančių moksleivių (nuo 3 iki 10 klasėje), tad sunku derinti skirtingas kalbas besimokančių moksleivių poreikius. Atsižvelgiant į pamokos tematiką, patariama pateikti šaltinius ir kitomis kalbomis - anglų, rusų ir/ar vokiečių kalba, taip suteikiant galimybę moksleiviams nagrinėti šaltinius originalo kalba, kurią jie mokosi.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Vertinamas mokinių aktyvumas, gebėjimas apibrėžti Pramonės perversmo sąvoką, įvardinti Pramonės perversmo išradimus/pasiekimus Prancūzijoje, nusakyti pokyčius visuomenėje. Vertinama kaupiamuoju balu. Neformalus vertinimas:
vertinimo kriterijai.

Namų darbai, tolesnė veikla

Parašyti savo mėgstamo mokymosi dalyko raidos bruožus XIX a.: 2-3 pasiekimai (išradimai ir išradėjai) ir jų reikšmė.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis. Klausimas refleksijai:
Skirtingas užsienio kalbas besimokančių moksleivių integravimo pamokoje būdai ir galimybės.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti. Klausimas refleksijai:
Kaip užsienio kalba padeda pažinti atitinkamos tautos istoriją ir kultūrą?

Mokymo medžiagos autorius ir  šaltiniai

Parengė: Daina Kazlauskaitė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
J. Brazauskas. S. Jurkevičius, K. Petrauskis, Naujųjų amžių istorija, Vadovėlis 9 klasei, Kronta, 2004;
"L'année du CM2. Toutes les matières réunies dans le même livre", Paris, 2006;
Pagrindinio ugdymo bendrosios programos, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2008 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. ISAK-2433;
La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon: http://www.youtube.com/watch?v=HI63PUXnVMw;
Au clair de la lune: http://www.youtube.com/watch?v=IYLTc3tGdzc.