Dalykas

MUZIKA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Istorija
• Literatūra

Modulis/tema

LUDVIGAS VAN BETHOVENAS / LUDWIG VAN BEETHOVEN

Uždaviniai/mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga (tekstu apie L. van Bethoveną, žodžių sąrašu ir kalbine medžiaga), atlikdami skaitymo, teksto suvokimo, teksto pildymo užduotis, dirbdami porose, grupėmis bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:

  • suprasti A2 - B1 lygmens angliško teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • atpažinti pamokos leksiką tekste;
  • suprasti perfrazuotus sakinius apie teksto detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • atpažinti trūkstamo žodžio tekste gramatinę informaciją ir taisyklingai suformuluoti klausimus, kad tekstas būtų užbaigtas;
  • parengti ir pristatyti pristatymą skaidrių formatu anglų kalba apie pasirinktą kompozitorių arba jo kūrinį.

Dalyko uždaviniai

  • skaitant tekstą, atliekant užduotis sužinoti apie L. van Bethoveno gyvenimą  ir jo kūrybą;
  • pasiklausyti keleto L. van Bethoveno kūrinių;
  • surasti papildomos informacijos ir paruošti pristatymą apie pasirinktą kompozitorių arba jo kūrinį.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai sužinos apie vieno žymiausių pasaulio kompozitorių ir pianistų Ludvigo van Bethoveno gyvenimą, jo kūrybą ir pasiklausys jo kūrinių, bei suvoks jo darbų prasmę ir reikšmę visuomenei.

Mokymo/si metodai

Skaitymas, užduočių atlikimas, darbas grupėse ir porose, klausymas, projektinis darbas (pristatymas skaidrių formatu).

Medžiaga, priemonės, įranga

• Žodžių sąrašas: Bethovenas_word_list.
• Garso įrašas L.van Beethoven 9th Symphony.
• Garso įrašas L.van Beethoven 5th Symphony.
Padalomoji medžiaga Nr.1 – tekstas “Ludvig van Beethoven“.
Padalomoji medžiaga Nr. 2 – tekstas “Ludvig van Beethoven“.
Teiginių rinkinys mokytojui.
Klausimų rinkinys mokytojui.
• Kalbinė parama mokiniui: Language_Bank_GRAMMAR_THEORY_Question_formation_rules.
• Multimedija arba kompiuteris su garso kolonėlėmis.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą);
2. Padalomosios medžiagos paruošimas;
3. Garso medžiagos pasiruošimas klausymui.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Aktyvių žodžių sąrašas.
2. Klausimų sąrašas mokytojui

 

1. Aktyvūs žodžiai:
to inherit, child prodigy, excess, composer, variation, minor, to be established as ..., rivalry, performer, quartet, freelance, onset, deafness, to be aware of..., humming, to deteriorate, dropsy, pneumonia, cirrhosis, to break conventions and traditions.
2. Lentelė “Question formation“.

Pamokos eiga

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

 

1. Mokytojas paleidžia garso įrašą su pasirinktu L.van Bethoveno kūriniu (šioje pamokoje galima rinktis iš 5 arba 9 simfonijos). Paklausius (mokytojas pasirenka, kiek kūrinio klausys, pagal poreikį), mokytojas klausia mokinių, ar jie atpažįsta kūrinį ir autorių. Ant lentos užrašo pamokos temą. 1. Mokiniai klauso, tariasi arba iš karto pateikia savo atsakymus.
2. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus pamokos terminus skaidrėje, išdalija žodžių sąrašus arba užrašo ant lentos. 2. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti.
3. Mokytojas padalina klasę į dvi grupes ir  atitinkamai išdalija padalomąją medžiagą Nr.1 ir Nr. 2– tekstą “Ludvig van Beethoven“. Mokiniai turi perskaityti informaciją apie kompozitorių, kuri yra pilna, tuomet įsigilinti į teksto dalį, kuri nėra pilna. Mokiniai turi nuspręsti, kokios kalbos dalies žodžių trūksta ir pasiruošti jiems klausimus. 3. Mokiniai skaito tekstus, stengiasi suprasti. Toliau skaito nepilnas teksto dalis, stengiasi išsiaiškinti, kokios kalbos dalies žodžių trūksta. Pasiremdami lentele „Question formation“, pasiruošia klausimus apie trūkstamas teksto vietas.
4. Mokytojas sugrupuoja mokinius į poras (po vieną iš kiekvienos grupės). Jie turi užduoti vienas kitam savo klausimus, kad gautų pilną tekstą apie L.van Bethoveną. 4. Mokiniai dirba porose, užduoda vienas kitam klausimus ir pabaigia tekstą.
5. Mokytojas patikrina, ar teisingai suformuluoti klausimai (“Klausimų sąrašas mokytojui”) ir duoda laiko mokiniams perskaityti jau visą tekstą. 5. Mokiniai perskaito savo suformuluotus klausimus, jeigu suklydo, aiškinasi su mokytoju, taiso klaidas,vėl perskaito visą tekstą.
6. Mokytojas vėl sugrupuoja mokinius į ankstesnes grupes. Suformuluoja užduotį: jam skaitant perfrazuotus teiginius apie teksto detales, kiekviena grupė turės nuspręsti, ar teiginys teisingas, neteisingus teiginius pataisyti. 6. Mokiniai grupėse klauso mokytojo pateiktų teiginių apie tekstą ir nusprendžia, ar jie teisingi. Neteisingus pataiso.
7. Mokytojas paleidžia pasiklausyti dar vieną L.van Bethoveno kūrinį (šioje pamokoje galima rinktis iš iš 5 arba 9 simfonijos, tačiau mokytojas gali pasirinkti ir kitą kūrinį). 7. Mokiniai klauso L.van Bethoveno kūrinio.
8. Namų darbų skyrimas. Mokytojas supažindina mokinius su pristatymų temomis, reikalavimais ir vertinimo kriterijais. 8. Namų darbams skiriama:  grupelėmis paruošti pristatymą anglų arba lietuvių kalba apie pasirinktą kompozitorių arba jo kūrinį.
9. Refleksija. 9. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos ir jų sprendimai

Mokiniai gali nesuprasti, kokios kalbos dalies žodžių nepilname tekste trūksta, todėl mokytojas turėtų būti tam pasiruošęs, vaikščioti tarp mokinių ir stebėti, ar nekyla sunkumų. Pastebėjus problemą, geriau ją išspręsti prieš mokiniams pradedant uždavinėti vienas kitam klausimus, padėti suformuluoti sunkesnį klausimą.
Gali neužtekti laiko išklausyti pilnus kūrinius, todėl mokytojas pats sprendžia, kiek kokio kūrinio mokiniai klausys.

Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai

Vertinamas užduočių atlikimas ir kalbėjimas.

Namų darbai, tolesnė veikla

Grupelėmis paruošti pristatymą anglų arba lietuvių kalba apie pasirinktą kompozitorių arba jo kūrinį.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius ar nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Jurgita Cvilikaitė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
Beethoven - Symphony No. 5 (FULL): http://www.youtube.com/watch?v=6z4KK7RWjmk;
Orchestra: http://library.thinkquest.org/22673/orchestra.html.