Dalykas

MATEMATIKA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Geometrija
• Braižyba
• Istorija
• Geografija
• Anglų kalba

 Modulis/ Tema

PIRAMIDĖS IR JŲ ELEMENTAI / PYRAMIDS AND THEIR ELEMENTS

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Naudojantis mokytojo pateikta medžiaga bei atlikus užduotis individualiai ir grupėse, mokiniai gebės:

  • taisyklingai vartoti piramidės elementų pavadinimus anglų kalba;
  • angliškai papasakoti apie piramides ir jų istoriją;
  • parengti pristatymą anglų kalba apie piramidžių istoriją.

Dalyko uždaviniai

  • skirti piramidės elementus ir piramidžių rūšis;
  • papasakoti apie senovės piramidžių paskirtis bei jų statybos ypatumus;
  • paaiškinti, įrodyti ir taikyti Pitagoro teoremą.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai turės galimybę susipažinti su trumpa Egipto piramidžių istorija, sužinoti  apie piramidžių konstrukcijas, paskirtį, statybos ypatumus, išmokti su tema susijusių terminų anglų kalba.

Mokymo/si metodai

Modelio kūrimas, darbas porose, diskusijos.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Padalomoji medžiaga: Priedas 1: Pyramid: useful vocabulary, Priedas 2: Piramidės skaičiais (1), Priedas 3: Piramidės skaičiais (2), Priedas 4: What do we know about pyramids?, Priedas 5: Teacher‘s notes, Priedas 6: Pythagoras‘ theorem: practice;
Aktyvių žodžių sarašas: Zodziai_matematika;
• Klausimų daryba anglų kalboje: Questions 1, Questions 2;
• Multimedija;
• Žirklės, plastilinas, šiaudeliai.

Pasirengimas pamokai

1. Padalomosios medžiagos su sąvokomis paruošimas.
2. Papildomos medžiagos paieška ir kopijavimas.

Kalbinė parama

 

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Aktyvių žodžių sąrašas: Zodziai_matematika;
2. Klausimų daryba anglų kalboje: Questions 1, Questions 2;
3. Mokytojo užrašai (uždavinių atsakymai): Priedas 5.
1. Aktyvių žodžių sarašas ir pagrindinių
sąvokų apibrėžimai: Pyramid: useful vocabulary.
2.
Klausimų daryba anglų kalboje: Questions 1, Questions 2;

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Mokytojas paskelbia pamokos temą ir naudodamas pateiktas skaidres trumpai papasakoja apie piramidžių  
istoriją (žr. Priedas 4: What do we know about pyramids?)
1. Mokiniai pasižymi naują informaciją, dalinasi jau turimomis žiniomis.

 

2. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 2. Mokiniai kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir
dalyko pamokos uždavinius.
3. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais angliškais terminais, naudojamais Pitagoro teoremos
aiškinimui, įrodymui ir taikymui.
3. Mokiniai susipažįsta su aktyviais žodžiais, jų definicijomis ir vertimu į lietuvių kalbą.
4. Mokytojas pateikia pirmuosius uždavinius (Priedas 6: Pythagoras‘ theorem: practice). 4. Mokiniai išsiaiškina užduotis, klausia, jeigu jiems neaiškūs angliški terminai ir individualiai, porose arba grupėse atlieka užduotis.
5. Mokytojas  patikrina atliktas užduotis ir paaiškina atsakymus. Užduočių atsakymai pateikiami Priede 5:
Teacher‘s notes.
5. Mokiniai tikrinasi  atliktas užduotis, lygina angliškus ir lietuviškus terminus.
6. Mokytojas paaiškina, kaip padaryti piramidės modelį, supažindina mokinius su piramidės elementų pavadinimais anglų kalba (žr. Priedą 1: Pyramid: useful vocabulary) ir konsultuoja jau pradėjusius dirbti mokinius. 6. Mokiniai gamina piramidės modelį  porose.
7. Pamokos pabaigoje mokytojas patikrina, kaip mokiniai įsisavino angliškus piramidės elementų pavadinimus (pasirinktinai paprašo išversti terminus iš/į anglų kalbą) ir įvertina mokinius kaupiamuoju įvertinimu. 7. Mokiniai atsakinėja į mokytojo klausimus, lygindami piramidės 
elementų pavadinimus lietuvių ir anglų kalbomis.
8. Mokytojas paaiškina namų darbų užduotį ir apibendrina pamoką. 8. Mokiniai užsirašo namų darbų  užduotį.
9. Refleksija. 9. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos Sprendimai
1. Per sudėtinga suvokti Pitagoro teoremą ir ją taikyti, neteisingi uždavinių atsakymai dėl nepakankamo angliškų terminų suvokimo.
2. Klausimų darybos klaidos, atliekant namų darbus.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Prieš užduodant namų darbą mokinius supažindinti su pagrindinėmis klausimų darybos anglų kalboje taisyklėmis (žr. Priedą  Klausimų daryba anglų kalboje - Questions 1, Questions 2).

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas, dalyvavimas įvairiose veiklose ir namų darbas.

Namų darbai, tolesnė veikla

Mokiniai gali rinktis, kurį namų darbą atlikti:
1. Pagal pateiktą padalomąją medžiagą (žr. Priedus 2, 3: Piramidės skaičiais  (1), (2) ) mokiniai turi sudaryti skaičių kryžiažodį iš nemažiau kaip aštuonių klausimų (anglų kalba).
2. Parašyti aštuonis klausimus apie piramides anglų kalba. Galima remtis padalomąja medžiaga ir teorinėmis žiniomis.
3. Parengti pristatymą apie piramidžių istoriją.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Rengėjai: Aistė Venclovienė, Šiaulių Didždvario gimnazija;
Edita Bartnikaitė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.
Kalbinė parama: Daiva Pundziuvienė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
Oxford content and language support. Mathematics, https://global.oup.com/education/content/secondary/series/content-language-support/;jsessionid=27FCC1063F346B4087066B8A03223A7E?region=international;
Iliustruotas mokslas Nr.6, 2012m.
Matematika tau, vadovėlis.