Dalykas

GEOGRAFIJA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Gamtos mokslai
• Anglų kalba

Modulis/ Tema

DYKUMOS / HOT DESERTS

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi savo turimomis žiniomis, mokytojo spausdinta medžiaga anglų kalba, nuotraukomis, video medžiaga bei žemėlapiais, dirbdami individualiai ir grupėmis mokiniai gebės:

  • suvokti A2 lygmens anglišką tekstą apie dykumas ir jų ypatumus;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • aptarti mokytojo demonstruotą filmą anglų kalba;
  • teisingai formuluoti klausimus anglų kalba;
  • anglų kalba pateikti pristatymą apie pasirinktą dykumą.

Dalyko uždaviniai

  • paaiškinti, kas tai yra karštosios dykumos;
  • apibūdinti būdingą dykumų kraštovaizdį, augaliją ir gyvūniją;
  • žemėlapyje parodyti ir įvardinti 4-5 karštąsias dykumas.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažįsta su pasaulio dykumų žemėlapiu, įvairių klimatų ypatumais bei jų įtaka faunos ir floros egzistavimui.

Mokymo/si metodai

Teksto analizė, darbas porose, diskusija, darbas su žemėlapiu.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Padalomoji medžiaga: 1 užduotis, 2 užduotis, 3 užduotis;
• Multimedija;
• Vaizdo įrašas: „Desert“.
• Karštųjų pasaulio dykumų kontūrinis žemėlapis: Hot deserts.

Pasirengimas pamokai

1.Medžiagos apie dykumas rinkimas anglų kalba.
2. Užduočių mokiniams sudarymas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Padalomoji medžiaga su tekstu ir užduotimis (1 užduotis, 2 užduotis, 3 užduotis);
2. Klausimų sudarymas anglų kalboje: Questions;
3. Aktyvių žodžių sąrašas: Zodziai_geografija.

1. Raktiniai žodžiai:
Desert, hot desert, equator, precipitation, sand, frost, valley, camel, cactus, reptile, elf owl, snake, lizard, tortoise, sub-tropical, sub-arctic, climate zone.
2. Film review: useful phrases

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Skelbiamas pamokos uždavinys. Mokytojas lentoje užrašo temą ir raktinius žodžius. 1. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir raktinius žodžius.
2. Mokytojas išdalina 1 užduoties „Hot places“ kopijas ir liepia skaityti tekstą, o perskaičius atlikti 1 užduotį. 2. Mokiniai skaito, analizuoja tekstą ir dirbdami individualiai, atlieka 1 užduotį „Hot places“ raštu (žr. 1 užduotis).
3. 1 užduoties aptarimas, klausimų pateikimas. 3. Mokiniai atsakinėja į mokytojo užduotus klausimus.
4. Mokytojas per Multimedia projektorių rodo vaizdo įrašą „Desert“: Mokiniams išdalinamos 2 užduoties kopijos. 4. Mokiniai žiūri vaizdo įrašą ir individualiai atlieka 2 užduotį (žr. 2 užduotis).
5. 2 užduoties aptarimas. Raginama diskutuoti apie gyvūnų gyvenimą dykumoje. 5. Diskusijos metu mokiniai aptaria augalų ir gyvūnų prisitaikymą gyventi dykumose, apibūdina klimato ypatumus.
6. Mokytojas per Multimedia projektorių rodo karštųjų pasaulio dykumų kontūrinį žemėlapį (outline map). Mokiniams skiriama 3 užduotis. 6. Mokiniai nagrinėja pateiktą žemėlapį, dirba porose, atlieka 3 užduotį.
7. 3 užduoties aptarimas. Kviečia diskutuoti apie dykumų susidarymo priežastis. 7. Mokiniai Pasaulio gamtiniame žemėlapyje parodo didžiausias karštąsias dykumas ir apibūdina jų geografinę padėtį. Diskusijos metu mokiniai analizuoja dykumų susidarymo priežastis.
8. Kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 8. Mokiniai žymisi pastabas, išklauso įvertinimus.
9. Namų darbų skyrimas. 9. Mokiniai žymisi namų darbų užduotį.
10. Refleksija. 10. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Neteisingai suformuluotas klausimas.
2. Neteisingi arba nepilni atsakymai dėl nepakankamo anglų kalbos supratimo lygio.
3. Mokytojui sudėtinga organizuoti / moderuoti diskusiją ar filmo aptarimą, o mokiniams sudėtinga reikšti savo nuomonę.
1. Ekrane rodyti lentelę su klausimo struktūra.
2. Numatyti kiek įmanoma daugiau kalbinės paramos mokiniui, išsamiai išsiaiškinti visų užduočių atsakymus, integruojant ir lietuvių kalbą.
3. Supažindinti mokinius su pagrindinėmis angliškomis frazėmis, naudojamomis asmeninei nuomonei reikšti, argumentuoti, pritarti išsakytai nuomonei ar  mandagiai jai prieštarauti.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas, dalyvavimas diskusijose, namų darbas (pristatymas skaidrėse).

Namų darbai, tolesnė veikla

Namų darbams skiriama užduotis paruošti trumpą pasirinktos dykumos pristatymą PowerPoint programa. Mokiniai suskirstomi į grupes po 4-5 mokinius, kuriose jie turės dirbti.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir  naudoti šaltiniai

Rengėjai: Loreta Latvienė, Kauno Jėzuitų gimnazija;
Daiva Pundziuvienė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI

Naudoti šaltiniai:
Earth. Oxford Read and Discover. Oxford: OUP, 2012.
Cambers, G., Sibley, S. Geography. Coursebook. CUP, 2012.
About Deserts: http://www.youtube.com/watch?v=NYjezWS08Z8
Merriam-Webster Dictionary: http://www.merriam-webster.com/.
Hot deserts: http://kids.britannica.com/comptons/art-72219/Most-of-the-worlds-hot-deserts-lie-between-20-and.