Dalykas

ETIKA, DORINIS UGDYMAS

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Anglų kalba
• Psichologija
• Neformalusis ugdymas

Modulis/Tema

PATYČIOS / BULLYING

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta medžiaga, interviu su mergaite, kentėjusia nuo patyčių, asmenine patirtimi bei apmąstymais, dirbdami individualiai, grupėmis bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:

  • suprasti B1 lygmens skaitomo ir klausomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • diskutuoti, pateikti nuomonę, argumentus ir asmeninę patirtį anglų kalba patyčių tema;
  • pateikti trumpą refleksiją raštu anglų kalba apie tai, kaip turėtų elgtis asmuo, kenčiantis nuo patyčių;
  • parašyti rišlų straipsnelį (apie 100 žodžių) apie internetines patyčias, naudojantis internetiniais šaltiniais ar kita pagalbine medžiaga.

Dalyko uždaviniai

  • identifikuoti įvairias patyčių formas;
  • apibūdinti pagrindinius kovos su patyčiomis būdus;
  • diskutuoti apie savivertės svarbą ir apie tai, kaip turėtų elgtis asmuo, kenčiantis nuo patyčių;
  • pritaikyti mokomąją medžiagą asmeniniame lygmenyje bei reflektuoti apie savo poziciją patyčių klausimu;
  • įvertinti situaciją patyčių klausimu savo mokykloje;
  • išanalizuoti pakankamai naują, bet labai skaudžią ir aktualią problemą – internetines patyčias. 

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažins su patyčių kovos būdais Anglijoje ir Amerikoje, perskaitys tekstą apie įžymių žmonių, vaikystėje kentėjusių nuo patyčių, patirtį, dalinsis asmenine patirtimi.

Mokymo/si metodai

Teksto ir garso medžiagos analizė, darbas porose ir grupėse, diskusija, projektinis darbas.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Garso įrašas: Audio;
• Padalomoji medžiaga;
• Multimedija;
• Tekstai.

Pasirengimas pamokai

1. Medžiagos apie patyčias rinkimas;
2. Situacijos apie patyčias konkrečioje mokykloje analizė.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Padalomoji medžiaga.
2. Aktyvių žodžių sąrašas: Zodziai_etika.
3. Padalomoji medžiaga, skirta žodyno mokymui: „The 22 primary emotions“.
4. Mokytojo užrašai.
5. Padalomoji medžiaga: „Agreeing and Disagreeing in English“.
6. Skaidrės: „Referencing in English“.

Aktyvūs žodžiai:
bullying, pick on, fight back, rumour, self-esteem, respect, trust, incident, confident, upset, cruel, hurtful, cyber-bullying, target, anxious, avoid, nickname.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Kaip įvadą į temą, mokytojas užrašo ant lentos pagrindinį pamokos terminą bullying ir paprašo mokinių jį apibūdinti angliškai. 1. Mokiniai pateikia angliškus žodžio bullying paaiškinimus su savo sugalvotais pavyzdžiais.
2. Mokytojas paprašo mokinių pasidalinti asmenine patirtimi apie tai, ar jie patys / jų draugai, pažįstami kada nors yra kentę nuo patyčių. 2. Mokiniai dalijasi asmenine patirtimi apie tai, ar jie patys / jų draugai, pažįstami kada nors yra kentę nuo patyčių.
3. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 3. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
4. Mokytojas supažindina mokinius su pamokos aktyviais žodžiais. 4. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius ir stengiasi juos įsiminti.
5. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą ir užduoda mokiniams skaityti anglišką tekstą apie patyčias. 5. Mokiniai skaito tekstą ir dirbdami porose, atlieka užduotį (1b-d).
6. 1 užduoties aptarimas. 6. Mokiniai atsakinėja į mokytojo užduotus klausimus.
7. Mokytojas pristato garso medžiagą (interviu su mergaite, kentėjusia nuo patyčių) ir suformuluoja mokiniams užduotį. 7. Mokiniai atlieka 2 užduotį.
8. 2 užduoties aptarimas. 8. Mokiniai atsakinėja į mokytojo užduotus klausimus.
9. Mokytojas suskirsto mokinius grupelėmis ir organizuoja diskusiją apie savivertės svarbą bei apie tai, kaip identifikuoti įvairias patyčių formas ir kovoti su jomis. 9. Diskusijos metu mokiniai pristato savo nuomonę apie tai, kaip identifikuoti įvairias patyčių formas ir kovoti su patyčiomis. Mokiniai analizuoja situaciją patyčių klausimu jų mokykloje.
10. Kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 10. Mokiniai žymisi pastabas ir įvertinimus.
11. Namų darbų skyrimas. 11.Mokiniai pasižymi namų darbų užduotį.
12. Refleksija. 12. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Neteisingai suprastas angliškai suformuluotas klausimas ar užduotis.
2. Mokinių nenoras kalbėti patyčių tema dėl baimės būti išjuoktam ar kitų priežasčių.
3. Neteisingas naudotos literatūros pristatymas arba plagijavimas, rašant projektinį darbą.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Nukreipti kalbą nuo pernelyg asmeniškų dalykų ir diskutuoti apie problemą apskritai.
3. Supažindinti mokinius su pagrindiniais naudotos literatūros pristatymo principais, pateikti plagijavimo pavyzdžių anglų kalba.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas, refleksija raštu ir projektinis darbas.

Namų darbai, tolesnė veikla

Namų darbams skiriama:
1) trumpa refleksija raštu anglų kalba apie tai, kaip turėtų elgtis asmuo, kenčiantis nuo patyčių;
2) projektinis darbas - parašyti rišlų straipsnelį anglų kalba (apie 100 žodžių) apie internetines patyčias, naudojantis internetiniais šaltiniais ar kita pagalbine medžiaga.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Daiva Pundziuvienė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI

Naudoti šaltiniai:
Fitzgerald, D., Harraway, R. New English File. Culture Link. Oxford: OUP, 2011.
Fitzgerald, D., Harraway, R. New English File. Culture Link. Student Audio CD. Oxford: OUP, 2011.
Merriam Webster Vocabulary Online: http://www.merriam-webster.com/.