Dalykas

EKONOMIKA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Matematika
• Geografija
• Pilietinis ugdymas

Modulis/ Tema

VALSTYBĖS BIUDŽETAS / STATE BUDGET

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Naudojantis mokytojo pateikta medžiaga bei atlikus užduotis individualiai ir grupėse, mokiniai gebės:

  • suprasti B1-B2 lygmens skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • paaiškinti grafines diagramas;
  • taisyklingai suformuluoti klausimus ir atsakymus apie valstybės biudžetą.

Dalyko uždaviniai

  • paaiškinti valstybės biudžeto  paskirtį;
  •  nustatyti valstybės pajamų šaltinius ir asignavimus;
  •  nusakyti atvejus, kada individai iš visuomenių prekių turi naudos;
  • suvokti pajamų perskirstymo naudą visuomenei;
  • atlikti 2012 m. Lietuvos biudžeto struktūrinę analizę  ir padaryti išvadas.

Kultūra, pažinimas

Analizuodami valstybės biudžeto sandarą, mokiniai turės galimybę susipažinti su procesais, įtakojančiais biudžeto formavimą, suvoks minėtų procesų svarbą.

Mokymo/si metodai

Darbas grupėse, minčių lietus, diskusija, duomenų analizė.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Padalomoji medžiaga su Lietuvos 2012 m. biudžeto statistiniais duomenimis;
• Sąvokų žodynėlis (Priedas 1);
• Terminų sąrašas: Ekonomika state budget Glossary of Economic Terms and Concepts;
• Tekstas „Lithuanian Government Budget”( Priedas 4);
• Padalomoji medžiaga “Agreeing and Disagreeing in English”;
• Internetas;
• Kanceliarinės priemonės: pieštukas, skriestuvas, matlankis.

Pasirengimas pamokai

1. Paruošti naujų sąvokų sąrašą.
2. Paruošti klausimus  diskusijai.
3. Paruošti padalomąją medžiagą.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Ekonominių terminų sąrašas (Glossary).
2. Padalomoji medžiaga „Agreeing
and Disagreeing in English“
3. Mokytojo užrašai.
4. Klausimų sudarymo lentelė.
5. Skaitvardžių lentelė 1, skaitvardžių lentelė 2.

1. Pagrindinių ekonominių sąvokų sąrašas,
2. Gramatinės formos diagramų aiškinimui.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Užrašoma tema lentoje „Valstybės biudžetas“. Mokiniai kviečiami diskusijai ir raginami atsakyti į pateiktus klausimus. Pateikiami klausimai diskusijai:
  • Kam reikalinga valstybei turėti savo finansus?
  • Kaip surenkami į biudžetą pinigai?
  • Kaip manote, kodėl  žmonės vengia mokėti mokesčius?
  • Kokius žinome mokesčius?
  • Ar gauname asmeniškai sau ir savo šeimai naudingų valstybės išlaidų?
  • Kurie iš išvardintų dalykų yra visuomeninės prekės (bendro naudojimo) ? Kas nėra visuomeninės prekė?
1. Mokiniai klauso, diskutuoja apie valstybės įvairias funkcijas, kurių atlikimui reikalingas finansavimas, atsako į klausimus, klausia, jei ko nesupranta.
2. Išdalinama  padalomoji medžiaga kiekvienai suolo porai ir paaiškinama užduotis: atlikti Lietuvos biudžeto analizę, pavaizduoti išlaidas ir pajamas procentine išraiška skritulinėmis diagramomis. Galima mokytojo individuali konsultacija. 2. Mokiniai atlieka užduotį grupelėse. Individualiai klausia, jei ko nesupranta.
3. Mokytojas kviečia diskutuoti apie pajamų surinkimo būdus. Diskusijų metu išryškinami 2 pajamų surinkimo būdai: mokesčių keliu ir nemokestinės pajamos. Galimi įvairūs atsakymai. Pakviečiamas vienas mokinys atsakymus žymėti ant lentos. 3. Mokiniai atsako į klausimus, diskutuoja. Vienas mokinys užrašo ant lentos vardijamus mokesčius. Kartu  aiškinantis, jie sugrupuojami į tiesioginių ir netiesioginių (PVM, akcizas ir pan.) mokesčių grupes.
„Minčių lietus“: galimi įvairūs atsakymai( sveikatos priežiūros paslaugos, pensijos, parama, keliai, nemokamas maitinimas, gynyba, saugumas ir pan.)
Lentoje sugrupuojame į dvi atitinkamas grupes anksčiau išvardintas prekes/ paslaugas, gaunamas iš valstybės.
4. Mokytojas apibendrina pamoką atsakydamas į klausimus:
  • Ką vadiname visuomeninėmis prekėmis?
  • Ką vadiname pajamų perskirstymu?
  • Kas sudaro didžiąją biudžeto pajamų dalį?
  • Kam daugiausia skiriama išlaidų?
  • Kokio dydžio Lietuvos biudžetas?
4. Mokiniai dalyvauja apibendrinant pamoką – atsako į klausimus žodžiu klasėje. Žymisi atsakymus.
5. Pateikiama namų darbų užduotis. 5. Žymisi namų darbų užduotį.
6. Mokinių pasiektų rezultatų įvertinimas. 6. Žymisi įvertinimus.
7. Refleksija. 7. Refleksija.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

1. Nepakankamai gerai paaiškinta grafinė užduotis.
2. Sunkiai prasidedančios arba per ilgai užsitęsiančios diskusijos.
3. Kai kurios užduotys kiek per sunkios silpnesniems mokiniams.

1. Skatinama mokinius dalintis patirtimi, paaiškinant vieni kitiems užduoties atlikimo reikalavimus.
2. Kryptingai vesti diskusiją link siekiamo tikslo, sąmoningai išjudinant pasyviąją klasės dalį, suteikiant galimybę jiems pasireikšti.
3. Duomenų analizei atlikti reikalinga konsultacija silpnesniems mokiniams.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Vertinamas aktyvumas, klasės darbas: užduoties atlikimas ir pamokos temos supratimas. Užduoties atlikimas vertinamas „Įskaityta“.

Namų darbai, tolesnė veikla

Teksto „Lithuanian Government Budget” analizė bei klausimų sudarymas.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Kas pavyko, kas ne taip pasisekė. Pamąstymai, ką daryti, kad pamoka būtų efektyvesnė.

Trumpai pasidalina, kas buvo įdomu, ką naujo sužinojo, su kokiais sunkumais susidūrė, atlikdamas užduotį.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Laima Danilavičienė, Kauno jėzuitų gimnazija;
Edita Bartnikaitė, Vytauto Didžiojo universitetas.

Naudoti šaltiniai:
Government Budget: http://www.tradingeconomics.com/lithuania/government-budget.