Dalykas

EKONOMIKA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

• Geografija
• Istorija
• Anglų kalba

Modulis/ Tema

ALTERNATYVŪS FINANSAI: MIKROFINANSAI / ALTERNATIVE FINANCE: MICROFINANCE

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga (straipsniu apie mikrofinansavimą Afrikoje, trumpa istorija apie tai, kaip prasidėjo mikrofinansavimas įvairiose besivystančiose pasaulio šalyse), atlikdami teksto / garso įraše pateiktos medžiagos suvokimo ir kūrybines užduotis, dirbdami individualiai, grupėmis bei atlikdami namų darbą raštu, mokiniai gebės:

  • suprasti B2 lygmens skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • parengti informacinę prezentaciją apie mikrofinansavimą anglų kalba;
  • naudoti įvairias strategijas, pateikiant pristatymo išvadas.

Dalyko uždaviniai

  • suvokti mikrofinansavimo esmę ir apibūdinti pagrindinius jo bruožus;
  • papasakoti apie mikrofinansavimo pradžią įvairiose besivystančiose pasaulio šalyse;
  • palyginti verslo kūrimo ir mikrofinansavimo galimybes Lietuvoje ir Afrikoje;
  • surasti informacijos ir paruošti pristatymą apie mikrofinansavimo galimybes įvairiose šalyse.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažins su konkrečiu pavyzdžiu, kaip mikrofinansavimas padėjo kurti verslą Afrikoje, o taip pat išgirs trumpą istoriją apie tai, kaip prasidėjo mikrofinansavimas įvairiose besivystančiose pasaulio šalyse.

Mokymo/si metodai

Teksto ir garso įraše pateiktos medžiagos analizė, darbas grupėse, diskusijos, darbas raštu.

Medžiaga, priemonės,  įranga

• Garso medžiaga: audio1, audio2;
• Padalomoji medžiaga: 5A, Worksheet 1; 5B, Worksheet 1; 5B, Worksheet 2; 5B, Worksheet 3;
• Mokytojo užrašai: 5A. A History of Microfinance; 5B. Microloans in Uganda.
• Multimedija.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą).
2. Padalomosios medžiagos paruošimas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Padalomoji medžiaga su užduotimis: 5A, Worksheet 1; 5B, Worksheet 1; 5B, Worksheet 2; 5B, Worksheet 3.
2. Mokytojo užrašai: 5A. A History of Microfinance; 5B. Microloans in Uganda.
3. Aktyvių žodžių sąrašas.

Aktyvūs žodžiai:
microfinance, to obtain credit, entrepreneur, to estimate, interest, loan, repayment rate, rural, developing / developed countries, legitimate business, sustainable business, debt, obstacle,  reduced cost, financial hurdles, money lending, financial burden.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

1. Sudominantis įvadas į temą: mokytojas išdalina padalomąją medžiagą (5A, Worksheet 1) ir, remiantis paveikslėliais, paprašo mokinių padiskutuoti apie individualaus verslo sukūrimą, paskolos ėmimą ir pan. 1. Mokiniai dalijasi idėjomis apie tai, kokie galėtų būti skolinimosi iš šeimos narių, draugų ar banko privalumai ir trūkumai.
2. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 2. Mokiniai kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
3. Aktyviųjų žodžių pristatymas: liepiama mokiniams atlikti Užduotį B. 3. Mokiniai susipažįsta su aktyviais žodžiais, jų definicijomis ir vertimu į lietuvių kalbą.
4. Mokytojas supažindina mokinius su terminu microfinance ir pakviečia mokinius pasiklausyti įvado į paskaitą apie mikrofinansavimą. 4. Mokiniai išklauso pateikiamą informacija ir atlieka Užduotį C. Atsako į pateiktus klausimus.
5. Mokytojas pakviečia mokinius pasiklausyti visos paskaitos apie mikrofinansavimą. 5. Mokiniai klausosi paskaitos ištraukos bei atlieka Užduotį D, pažymėdami teiginius, kaip teisingus arba ne.
6. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą (5B, Worksheet 1), kurioje mokiniai turi užpildyti sakinius apie tai, kaip jiems sekasi daryti pristatymus. 6. Mokiniai atlieka Užduotį A ir taip pasidalija patirtimi apie tai, kokios gali iškilti problemos, atliekant pristatymą lietuvių arba anglų kalba.
7. Mokytojas pakviečia mokinius padiskutuoti apie smulkųjį ir stambųjį verslą bei jo finansavimą, remiantis pavyzdžiais padalomojoje medžiagoje. 7. Mokiniai diskutuoja apie smulkųjį ir stambųjį verslą bei jo finansavimą, remdamiesi  pavyzdžiais padalomojoje medžiagoje.
8. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą (5B, Worksheet 2) ir suformuluoja užduotį mokiniams: mokiniai turi perskaityti tekstą Microloans in Uganda ir surasti tinkamą informaciją, kad galėtų užbaigti sakinius Užduotyje C, Worksheet 1, 5B. 8. Mokiniai skaito tekstą ir užbaigia 4 sakinius – pavydžius iš pranešėjo kalbos.
9. Mokytojas su mokiniais analizuoja tekstą Microloans in Uganda, kaip pranešimo pavydį. 9. Mokiniai mokosi teisingai struktūruoti pranešimą anglų kalba į pagrindines dalis:  įvadą, pagrindinį teiginių pristatymą, pavyzdžių pateikimą bei išvadas.
10. Mokytojas pristato mokiniams įvairias strategijas, kurias galima panaudoti pateikiant išvadas. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą (5B, Worksheet 3). 10. Mokiniai stengiasi įsiminti mokytojo pristatytas strategijas ir išbando jas praktiškai, atlikdami Užduotį E padalomojoje medžiagoje Worksheet 3, 5B.
11. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados, pateikia Užduoties E atsakymus. 11. Klauso mokytojo komentarų, pasitikrina ir pasižymi Užduoties E atsakymus.
12. Mokytojas suformuluoja namų darbų užduotį: panaudojant išvadų formulavimo strategijas, mokiniai turi parašyti perskaityto teksto-pristatymo Microloans in Uganda baigiamąją dalį – išvadas. 12. Mokiniai užsirašo namų darbų užduotį.
13. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. Kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 13. Mokiniai pasižymi pastabas ir įvertinimus.
14. Refleksija. 14. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Per sudėtinga klausymo ir skaitymo medžiaga.
2. Mokiniams per sudėtinga suprasti analizuojamo angliško teksto struktūrą ir jos sudedamąsias dalis.
3. Mokiniams sudėtinga suvokti mikrofinansavimo esmę.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Numatyti kiek įmanoma daugiau kalbinės paramos mokiniui, integruojant ir lietuvių kalbą. Tekstą analizuoti kartu, pasitelkiant angliškus pavyzdžius iš teksto ir lietuviškus jų atitikmenis.
3. Į pamoką mokiniai galėtų ateiti jau pasidomėję apie mikrofinansavimo esmę bei gebėti pateikti konkrečius pavyzdžius.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Kaupiamuoju vertinimu vertinamas mokinių aktyvumas, dalyvavimas įvairiose veiklose ir darbas raštu (baigiamoji pristatymo dalis – išvados).

Namų darbai, tolesnė veikla

Liepiama panaudojant išvadų formulavimo strategijas, parašyti perskaityto teksto-pristatymo Microloans in Uganda baigiamąją dalį – išvadas.
Pastaba: mokytojui patikrinus darbą raštu, galima skirti ir kitą užduotį – panaudojant išmoktas strategijas, parengti pristatymą žodžiu apie mikrofinansavimo galimybes įvairiose šalyse.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė:   lektorė Daiva Pundziuvienė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai::
Lane, S. Instant Academic Skills. A Resource book of advanced – level academic skills activities. Cambridge: CUP, 2011.
Lane, S. Instant Academic Skills. A Resource book of advanced – level academic skills activities. Audio-CD. Cambridge: CUP, 2011.
Merriam-Webster Vocabulary Online: http://www.merriam-webster.com/.