Dalykas

CHEMIJA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

Fizika

Modulis/tema

ATOMO SANDARA IR PERIODINĖ LENTELĖ / THE STRUCTURE OF THE ATOM AND THE PERIODIC TABLE

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta vaizdo ir padalomąja medžiaga (tekstais apie atomo sandarą ir periodinę lentelę), atlikdami teksto suvokimo, žinių taikymo užduotis, dirbdami porose, grupėmis bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:

  • išgirsti/atpažinti pagrindinius terminus vaizdo medžiagoje;
  • suprasti A2 lygmens skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • papasakoti  apie atomo sandarą ir paaiškinti periodinės lentelės struktūrą anglų kalba;
  • parengti ir pristatyti pristatymą anglų kalba apie pasirinktus cheminius elementus.

Dalyko uždaviniai

  • skaitant tekstą  susipažinti su atomo sandara ir periodine lentele;
  • išmokti analizuoti cheminių elementų struktūrą remiantis periodine lentele;
  • taikyti įgytas žinias, surasti papildomos informacijos ir paruošti pristatymą apie pasirinktus cheminius elementus lietuvių arba anglų kalba.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai  turės galimybę išsiaiškinti, kokia yra atomo sandara ir suvoks atomo reikšmę visatai.

Mokymo/si metodai

Vaizdo medžiagos žiūrėjimas ir aptarimas, teksto analizė, darbas grupėse ir porose, diskusijos, projektinis darbas (pristatymas).

Medžiaga, priemonės, įranga

• Vaizdo medžiaga "Atomic and Periodic Table".
Žodžių sąrašas.
• Padalomoji medžiaga - tekstas “Structure of the Atom”.
• Padalomoji medžiaga -tekstas “Periodic Table”.
Padalomoji medžiaga su užduotimis.
Užduočių atsakymų lapas mokytojui.
•Kalbinė parama mokytojui - lentelė “Phrases for cross-cultural communication: Asking for/ giving feedback, interrupting politely, summarising, checking for comprehension, etc.“
• Mokytojo užrašai.
• Multimedija.

Pasirengimas pamokai

1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą).
2. Padalomosios medžiagos paruošimas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama  mokiniui

1. Aktyvių žodžių sąrašas.
2. Lentelė “Phrases for cross-cultural communication: Asking for/ giving feedback, interrupting politely, summarising, checking for comprehension, etc.“.
4. Mokytojo užrašai
Aktyvūs žodžiai:
atom,  electron, neutron, proton, orbital, isotope, matter, element, charge, ion, nucleus, particle.

 

Pamokos eiga

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

 

1. Mokytojas parodo trumpą vaizdo įrašą. Mokiniai turi įvardinti pagrindinę vaizdo medžiagos temą. Mokytojas paprašo išvardinti išgirstus kalbėtojo vartojamus terminus, juos užrašo ant lentos. 1. Mokiniai stengiasi įvardinti pagrindinę vaizdo medžiagos temą ir įsiminti kalbėtojo vartojamus terminus.
2. Mokytojas užrašo ant lentos pamokos pavadinimą „The Structure of the Atom and the Periodic Table“ ir paprašo mokinių padiskutuoti grupelėse apie tai, ką jie jau žino apie atomo sudėtį ar periodinę lentelę. 2. Mokiniai diskutuoja apie tai, ką jie jau žino apie atomo sudėtį ar periodinę lentelę.
3. Mokytojas paprašo mokinių apibendrinti jų turimas žinias ir pagrindinius teiginius užrašo ant lentos. 3. Mokiniai pristato žodžiu savo teiginius.
4. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 4. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą ir kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
5. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus terminus skaidrėje arba užrašo ant lentos. 5. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti.
6. Mokytojas padalija klasę į dvi grupes. Vienai grupei pateikiama medžiaga apie atomo sandarą (tekstas “Structure of the Atom”), kitai - apie periodinę lentelę (tekstas “Periodic Table”) ir suformuluoja užduotį – perskaityti jiems paskirtus tekstus, palyginti savo mintis ir teiginius tekste bei trumpai apibendrinti savo skaitytą tekstą kitai grupei. 6. Mokiniai skaito tekstą, palygindami ką tik išreikštas  savo mintis ir teiginius tekste bei trumpai apibendrina savo skaitytą tekstą kitai grupei.
7. Mokiniai sugrupuojami po du (po vieną iš abiejų ankstesnių grupių). Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą su užduotimis, paaiškina, ką reikia daryti. 7. Mokiniai atlieka užduotis, remiasi perskaitytais tekstais ir pateiktu žodžių sąrašu.
8. Mokytojas stebi, padeda, pataria, atsako į klausimus (konsultuoja). 8. Mokiniai aptaria užduotis poroje, pasiruošia diskusijai.
9. Užduočių aptarimas. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. 9. Mokiniai pateikia užduočių atsakymus, atsakinėja į papildomus mokytojo užduotus klausimus.
10. Mokinių įvertinimas: kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. 10. Žymisi pastabas.
11. Namų darbų skyrimas. Mokytojas supažindina mokinius su pristatymų temomis, reikalavimais ir vertinimo kriterijais. 11. Namų darbams skiriama:  grupelėmis paruošti pristatymą skaidrių formatu anglų arba lietuvių kalba apie pasirinktus cheminius elementus.
12. Refleksija. 12. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Galimos problemos ir jų sprendimai

Problemos

Sprendimai

1. Neteisingai suprastas angliškai suformuluotas klausimas ar užduotis.
2. Per sudėtingas angliškas tekstas arba vaizdo medžiaga.
3. Mokytojui sudėtinga organizuoti / moderuoti diskusiją, o mokiniams sudėtinga pateikti savo teiginius.
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.
2. Numatyti kiek įmanoma daugiau kalbinės paramos mokiniui, išsamiai išsiaiškinti visų užduočių atsakymus, integruojant ir lietuvių kalbą.
3. Dažniau organizuoti diskusijas, kad mokiniai įgautų daugiau patirties ir drąsiau įsitrauktų į veiklas.

Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai

Kaupiamasis vertinimas. Vertinamas dalyvavimas diskusijoje ir atsakymų teisingumas. Galima leisti kiekvienam įsivertinti savo darbą.

Namų darbai, tolesnė veikla

Paruošti projektus apie cheminius elementus anglų arba lietuvių kalba.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

 Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Rita Janavičienė,  Kauno Jėzuitų gimnazija;
Jurgita Cvilikaitė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Naudoti šaltiniai:
CHEM4KIDS: http://www.chem4kids.com;
Periodic Table: http://www.webelements.com/;
Periodic Table: http://www.dbooth.net/mhs/chem/periodictable.html;
Atomic Number: http://education.jlab.org/glossary/atomicnumber.html;
Atomic Mass Definition: http://chemistry.about.com/od/chemistryglossary/a/atomicmassdef.htm.