Dalykas |
CHEMIJA |
|||||
Kiti dalykai |
• Fizika |
|||||
Modulis/tema |
OZONO SLUOKSNIO PLONĖJIMAS / OZONE DEPLETION |
|||||
Uždaviniai/mokymosi rezultatai |
Kalbiniai uždaviniai |
Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga (tekstais apie ozono sluoksnio plonėjimą, lentele su jungiamaisiais žodžiais ir frazėmis, lentele nuomonei reikšti ir kt.), dalyvaudami diskusijoje bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:
|
||||
Dalyko uždaviniai |
|
|||||
Kultūra, pažinimas |
Mokiniai pagilins ekologijos žinias, sužinos apie 1987m. pasirašytą Montrealio protokolą ir bus paskatinti tapti sąmojingesniais ekologijos atžvilgiu. |
|||||
Mokymo/si metodai |
Teksto analizė, minčių lietus, darbas grupėse, atsakymai į klausimus, diskusija. |
|||||
Medžiaga, priemonės, įranga |
• Žodžių sąrašas. |
|||||
Pasirengimas pamokai |
1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą). 2. Padalomosios medžiagos paruošimas |
|||||
Kalbinė parama |
Parama mokytojui |
Parama mokiniui |
||||
1. Aktyvių žodžių sąrašas. 2. Lentelė “Phrases for cross-cultural communication: Asking for/ giving feedback, interrupting politely, summarising, checking for comprehension, etc.“. 3.Mokytojo užrašai. |
1. Aktyvūs žodžiai: ozone, cell, exosure (to), disruption, estimate (according to some estimates), to be legally bound to, fire extinguisher, to dispose of, CFCS (chlorofluorocarbons), HFCS (hydrofluorocarbons), depletion, emission, stratosphere, ultraviolet (UV) rays, dehumidifier, refrigerant, coolant. 2. Lentelė “Agreeing and Disagreeing“. 3. Lentelė“Phrases for cross-cultural communication: Asking for/ giving feedback, interrupting politely, summarising, checking for comprehension, etc.“. |
|||||
Pamokos eiga |
Mokytojo veikla |
Mokinio veikla ir užduotys |
||||
|
1. Mokytojas užrašo ant lentos arba parodo ekrane pamokos pavadinimą “The Ozone Layer Depletion“, įvardina pamokos tikslą ir uždavinius. | 1. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą. | ||||
2. Mokytojas organizuoja „minčių lietų“ – prašo mokinių sakyti viską, ką jie žino apie ozoną, išsakytas mintis užrašo ant lentos ar ekrane. | 2. Mokiniai formuluoja teiginius apie ozoną. | |||||
3. Mokytojas pristato pagrindinius angliškus terminus skaidrėje, išdalija žodžių sąrašus arba užrašo ant lentos. | 3. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti. | |||||
4.Mokytojas padalija klasę į tris grupes. Kiekvienai grupei išdalina po tekstą, atitinkamai “ The Ozone Layer Depletion: a Serious Problem Nowadays I”, “ The Ozone Layer Depletion: a Serious Problem Nowadays II” ir “ The Ozone Layer Depletion: a Serious Problem Nowadays III” su užduotimis. Suformuluojama užduotis – perskaityti jiems paskirtus tekstus ir pasiruošti atsakyti į užduotyse pateiktus klausimus. | 4. Mokiniai skaito tekstą, grupėse atsakinėja užduotyse pateiktus klausimus. | |||||
5. Mokytojas prisėda prie kiekvienos grupės, klausosi atsakymų į klausimus, jeigu reikia, pataiso, pataria. | 5. Mokiniai pateikia atsakymus į klausimus. | |||||
6. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą (lenteles “Agreeing and Disagreeing“, “Asking about or for an Opinion“). Mokiniams paaiškinama, kam bus reikalingos pateiktos frazės, duodama laiko su jomis susipažinti. | 6. Mokiniai susipažįsta su išdalinta padalomąja medžiaga (lentelėmis “Agreeing and Disagreeing“, “Phrases for cross-cultural communication: Asking for/ giving feedback, interrupting politely, summarising, checking for comprehension, etc.“). | |||||
7. Mokytojas suformuluoja kitą užduotį. Anksčiau minėtos trys grupės atstovauja tris interesų grupes: mokslininkus, pramonininkus – verslininkus ir moksleivius. Kiekviena grupė turi paruošti po trumpą kalbą apie ozono sluoksnį, atsižvelgdami į jiems suformuluotus klausimus. Kalbėdami turi remtis tekste pateikta medžiaga ir pavartoti padalomoje medžiagoje pateiktas frazes. | 7. Mokiniai savo grupėse ruošia kalbas apie ozono sluoksnį, remiasi perskaitytais tekstais, vartoja frazes iš padalomosios medžiagos. | |||||
8. Mokytojas moderuoja diskusijų tarp trijų grupių, skatina mokinius diskutuoti, klausti, argumentuotai ginti savo nuomonę. | 8. Mokiniai dalyvauja diskusijoje apie ozono sluoksnį. | |||||
9. Mokytojas paprašo kiekvienos grupės apibendrinti savo mintis. | 9. Grupės apibendrina mintis apie ozono sluoksnį. | |||||
10. Mokinių įvertinimas: kaupiamuoju vertinimu įvertinami aktyviausiai pamokoje dalyvavę mokiniai. | 10. Mokiniai žymisi įvertinimus. | |||||
11. Namų darbų skyrimas. Mokytojas supažindina mokinius su pristatymų temomis, reikalavimais ir vertinimo kriterijais. | 11. Žymisi namų darbams skiriamą užduotį: grupelėmis paruošti pristatymą anglų arba lietuvių kalba pasirinkta ekologijos tema. | |||||
12. Refleksija. | 12. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti. | |||||
Galimos problemos ir jų sprendimai |
Problemos |
Sprendimai |
||||
1. Neteisingai suprastas angliškai suformuluotas klausimas ar užduotis, per sudėtingas angliškas tekstas. 2. Mokytojui sudėtinga organizuoti / moderuoti diskusiją, o mokiniams sudėtinga pateikti savo teiginius. 3. Gali pritrūkti laiko perskaityti tekstus, pasiruošti ir sudalyvauti diskusijoje. |
1. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą. 2. Numatyti kiek įmanoma daugiau kalbinės paramos mokiniui, išsamiai išsiaiškinti visų užduočių atsakymus, integruojant ir lietuvių kalbą. Girti aktyvesnius mokinius. 3. Galima tekstą duoti perskaityti namuose. |
|||||
Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai |
Vertinamas dalyvavimas diskusijoje. Galima leisti kiekvienai grupei įsivertinti savo darbą. |
|||||
Namų darbai, tolesnė veikla |
Paruošti projektus ekologijos temomis. Nebūtinai anglų kalba. |
|||||
Refleksija |
Mokytojo refleksija |
Mokinio refleksija |
||||
Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius ar nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis. |
Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti. |
|||||
Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai |
Parengė: Rita Janavičienė, Kauno Jėzuitų gimnazija; Naudoti šaltiniai: |