Dalykas

CHEMIJA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

•Biologija
•Anglų kalba

Modulis/ tema

EKOLOGIJA / ECOLOGY

Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Remdamiesi mokytojo pateikta padalomąja medžiaga (4 tekstais apie oro taršos poveikį žmogui ir aplinkai), dirbdami grupėmis bei atlikdami projektus ekologijos temomis, mokiniai gebės:

  • suprasti B2 lygmens skaitomo angliško teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • taisyklingai vartoti aktyvius angliškus žodžius ir pagrindinius terminus, susijusius su pamokos tema;
  • parengti informacinę prezentaciją apie ekologiją anglų kalba;
  • diskutuoti anglų kalba apie oro taršos poveikį žmogui ir aplinkai.

Dalyko uždaviniai

  • paaiškinti ir įvertinti oro taršos žalą žmogui ir aplinkai;
  • apibūdinti klimato kaitos ir šiltnamio efekto keliamą pavojų aplinkai;
  • apžvelgti vandens užterštumo situaciją pasaulyje ir Lietuvoje.

Kultūra, pažinimas

Mokiniai susipažįsta su klimato kaitos reiškiniais, vykstančiais Lietuvoje ir pasaulyje, sužino apie ekologijos svarbą ir kovos su oro tarša būdais įvairiose pasaulio šalyse. 

Mokymo/si metodai

Skaitymas, atsakymai į klausimus, diskusija, darbas grupėse, projektinis darbas ir jo pristatymas.

Medžiaga, priemonės, įranga

• Multimedija;
• Padalomoji medžiaga;
• Tekstai.

Pasirengimas pamokai

Paruošiama padalomoji medžiaga (tekstai, žodžių sąrašas, klausimai diskusijai).

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui
1. Aktyvių žodžių (terminų) ir jų definicijų sąrašas: Vocabulary;
2. Padalomoji medžiaga – klausimai diskusijai: Questions;
3. Tekstai :
1. Pagrindinės angliškos frazės, naudojamos asmeninei nuomonei reikšti, argumentuoti, pritarti išsakytai nuomonei ar mandagiai jai prieštarauti: Agreeing and Disagreeing.
2. Aktyvių žodžių (terminų) ir jų definicijų sąrašas: Vocabulary;

Pamokos eiga

Mokytojo veikla

Mokinio veikla ir užduotys

 

1. Sudominantis įvadas į temą: mokytojas skaidrėje parodo paveikslėlį, kuris vaizduoja, kaip oro tarša veikia aplinką ir žmones (paveikslėlį galima rasti tekste „Air pollution effects on humans and the environment”) ir paprašo mokinių angliškai padiskutuoti apie oro taršos poveikį gamtai ir žmogui. 1. Mokiniai dalijasi mintimis apie oro taršos poveikį gamtai ir žmogui.
2. Mokytojas supažindina mokinius su pagrindiniais kalbiniais ir dalyko pamokos uždaviniais. 2. Mokiniai kartu su mokytoju išsiaiškina pagrindinius kalbinius ir dalyko pamokos uždavinius.
3. Aktyviųjų žodžių pristatymas: mokytojas išdalina aktyvių žodžių ir jų definicijų sąrašą ir išsiaiškina su mokiniais pagrindinius angliškus terminus. 3. Mokiniai susipažįsta su aktyviais žodžiais, jų definicijomis ir vertimu į lietuvių kalbą.
4. Mokytojas padalija mokinius į keturias grupes, kiekvienai grupei išdalina skirtingą tekstą ir paskiria po vieną mokinį iš grupelės, kuris pristatys grupelės projektą. 4. Mokiniai perskaito grupei skirtą tekstą.
5. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą – klausimus diskusijai. 5. Mokiniai aptaria grupėje atsakymus į klausimus susijusius su jų tekstu.
6. Mokytojas suformuluoja užduotį – pristatyti savo temą, panaudojant aktyvius angliškus terminus bei procesą pavaizduojant grafiškai ant popieriaus lapo arba ant lentos. 6. Kiekviena grupė parengia pristatymą, kurį vienas, prieš tai išrinktas, mokinys pristato prieš auditoriją klasėje.
7. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. Mokinių įvertinimas. 7. Mokiniai klauso mokytojo išvadų, pasižymi įvertinimus.

Galimos problemos ir jų sprendimai

Galimos problemos

Galimi sprendimai
1. Gali pritrūkti laiko, todėl galima tekstą duoti perskaityti namuose.
2. Per sudėtinga skaitymo medžiaga.
1. Liepti perskaityti mažesnę dalį paskirto teksto.
2. Išsiaiškinti visus pagrindinius terminus, pateikiant angliškus jų apibrėžimus ir vertimus į lietuvių kalbą.

Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai

Vertinamas dalyvavimas diskusijoje. Galima leisti kiekvienai grupei įsivertinti savo darbą. Vertinamas projektinis darbas ekologijos temomis.

Namų darbai, tolesnė veikla

Paruošti projektus ekologijos temomis anglų arba lietuvių kalba.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius/nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis.

Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Rengėjai: Rita Janavičienė, Kauno Jėzuitų gimnazija;
lektorė Daiva Pundziuvienė, VDU UKI.
Šaltiniai::
National Geographic: Education: http://education.nationalgeographic.com/education/encyclopedia/greenhouse-effect/?ar_a=1
Air Quality and Pollution: http://www.cleartheair.nsw.gov.au/science_and_research/science/air_quality_and_pollution.aspx
Air Pollution Soaring High: http://www.shamskm.com/env/air-pollution-soaring-high.html
Ozone and Particles: http://www.cleartheair.nsw.gov.au/science_and_research/science/ozone_and_particles.aspx
Water Pollution: http://www.eea.europa.eu/themes/water/water-pollution
Global Climate Change: http://www.epa.gov/climatestudents/faq.html
Environment Issues: http://environment.about.com/od/smogfaq/f/smog_faq_seven.htm
Smog City - Air Pollution: What's the Solution? http://ciese.org/curriculum/airproj/ozonesmogcity/
Ozone Depletion: http://www.epa.gov/ozone/science/q_a.html
Water Pollution: http://www.lenntech.com/water-pollution-faq.htm
Importance of Conservation of Water: http://www.benefits-of-recycling.com/importanceofconservationofwater/