Dalykas |
BIOLOGIJA |
||
Kiti dalykai |
Anglų kalba |
||
Modulis/ Tema |
PROKARIOTINĖ IR EUKARIOTINĖ LĄSTELĖ / PROKARYOTIC AND EUKARYOTIC CELL STRUCTURE |
||
Uždaviniai/ mokymosi rezultatai |
Kalbiniai uždaviniai |
Baigę šią temą mokiniai gebės:
|
|
Dalyko uždaviniai |
Baigę šią temą mokiniai bus susipažinę su prokariotine ir eukariotine ląstele bei gebės:
|
||
Kultūra, pažinimas |
Mokiniai bus susipažinę su prokariotinės ir eukariotinės ląstelės sandara ir gebės išvardinti jos dalių funkcijas. |
||
Mokymo/si metodai |
Teorijos ir terminų analizė, vaizdo medžiagos peržiūra ir analizė, individualus darbas, darbas grupėse. |
||
Medžiaga, priemonės, įranga |
• Multimedija; |
||
Pasirengimas pamokai |
Medžiagos analizė ir atrinkimas, nežinomų žodžių išsiaiškinimas, papildomos medžiagos paieška. Užduočių ir veiklų atrinkimas ir parengimas. Pasirengimas, kiek pamokoje bus vartojama anglų ir kiek lietuvių kalba, įvertinant moksleivių kalbinį pasirengimą ir tai, kad šios pamokos sudėtingas teminis žodynas. |
||
Kalbinė parama |
Parama mokytojui |
Parama mokiniui |
|
1. Skaidrės su teorijos pristatymu (Priedas 1). 2. Padalomoji medžiaga su užduotimis mokiniams (Priedas 2). 3. 2 video įrašai “Prokaryotic and eukaryotic cells“ ir “A Tour of the Cell“. 4. Pagrindinių terminų žodynėlis, tarimas, definicijos (Priedas 3). |
Pagrindiniai terminai: flagella, pili |
||
Pamokos eiga: |
Mokytojo veikla |
Mokinio veikla ir užduotys |
|
1. Mokytojas pristato pamokos temą ir tikslus, naudodamas skaidres (Priedas 1). | 1. Mokiniai klauso mokytojo, pasižymi temą. | ||
2. Pristatomas vaizdo įrašas apie ląstelės sandarą: “Prokaryotic and Eukaryotic Cells“. Paaiškinama, kokias užduotis reikės atlikti peržiūrėjus įrašą (t.y. įvardinti ląstelės tipus bei priskirti ląstelių požymius atitinkamam ląstelės tipui, Priedas 2, užduotis 1). | 2. Išklauso užduotis. | ||
3. Rodomas įrašas. Peržiūrėjus ir atlikus užduotis prašoma mokinių porose aptarti atsakymus. Dar kartą demonstruojamas video įrašas atsakymų pasitikrinimui. Jei video mokiniams per sunkus, patartina demonstruojant antrą kartą dažnai sustabdyti ir su visa klase kartu išsiaiškinti probleminius aspektus, svarbiausią informaciją pakartoti ir anglų, ir lietuvių kalba. Pateikiama skaidrė su atsakymais. | 3. Žiūri vaizdo įrašą ir įdėmiai klauso. Atlieka užduotis ir porose pasitikrina. Dar kartą žiūri įrašą, pasitikrina atsakymus bei užpildo trūkstamas dalis. Visi kartu pasitikrina atsakymus, žiūrėdami mokytojo pateiktą skaidrę, išsiaiškina probleminius aspektus su mokytoju. | ||
4. Mokytojas, naudodamas skaidres (Priedas 1), toliau pristato teoriją apie prokariotinės ir eukariotinės ląstelių sąndarą bei išsamiai pristato ląstelės dalių terminiją. | 4. Mokiniai klauso teorijos, išsiaiškina kylančius klausimus, pasižymi komentarus žodynėlyje (Priedas 3). | ||
5. Mokiniams pateikiama antra užduotis (Priedas 2). Mokiniai dirba poromis, po to grupėmis po keturis. Mokytojas stebi grupės darbą, teikia paramą, skatina mokinius pasidalinti pastabomis apie vieni kitų darbus. | 5. Mokiniai pasiskirsto poromis, atlieka antrą užduotį, t.y. aprašo paveikslėlius. Dirba grupėje su kita pora, vieni kitiems pristato savo aprašymus, pakomentuoja. | ||
6. Jei lieka pamokos laiko, prašoma atlikti papildomą užduotį (extra task), priskirti požymius augalų ir gyvūnų ląstelėms. Pasitikrinami atsakymai. | 6. Atlieka papildomą užduotį, jei lieka pamokos laiko. | ||
7. Pateikiami namų darbai. | 7. Išsiaiškina ir pasižymi namų darbus. | ||
8. Refleksija. | 8. Refleksija. | ||
Galimos problemos |
Problemos | Sprendimai | |
Žodynas ir vaizdo medžiaga klasei gali būti per sunkūs. | 1. Duoti tam tikrus terminus išsiaiškinti prieš pamoką. 2. Tai, kas neaišku, galima pristatyti labiau bendrine kalba nei moksliniais terminais, duoti daugiau pavyzdžių. |
||
Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai |
Pamokos metu vertinimas neformalus, skiriami balai už aktyvumą. Namų darbas gali būti vertinamas kaupiamojo balo sistema arba pagal esamą tvarką. |
||
Namų darbai, tolesnė veikla |
Nuo 3:51 min. peržiūrėti vaizdo įrašą „A Tour of the Cell“. Įrašas taip pat pateikiamas prieduose. Peržiūrėję vaizdo medžiagą, mokiniai turi surašyti ląstelės sudedamąsias dalis bei užsirašyti 4 jiems įdomiausius faktus arba terminus, kurių negirdėjo pamokos metu, ir pasirengti pristatyti klasėje. (Priedas 2, Homework task). |
||
Refleksija |
Mokytojo refleksija |
Mokinio refleksija |
|
Mokytojas užsirašo, kas pasisekė, kas ne, kaip jautėsi pats ir mokiniai, ką keistų. Pvz.: reikia būti pasiruošusiam teikti mokiniams kalbinę paramą išsiaiškinant terminus. Konsultuotis su anglų kalbos specialistu. |
Mokiniai užsirašo, kas pasisekė, kas ne, kaip jautėsi, ką keis ateityje. Pvz.: žodynas reikalauja papildomo pasiruošimo, todėl labai svarbu ruoštis pamokai. |
||
Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai |
Parengė: Aidas Bertulis, Didždvario gimnazija; Medžiaga sudaryta naudojantis: http://click4biology.info/c4b/2/cell2.htm. |