Dalykas

BIOLOGIJA

Kiti dalykai
(gali būti taikomas ir kituose dalykuose)

Geografija

Modulis/ Tema

BENDRIJOS IR EKOSISTEMOS/ COMMUNITIES AND ECOSYSTEM


Uždaviniai/ mokymosi rezultatai

Kalbiniai uždaviniai

Baigę šią temą mokiniai gebės:

  • teisingai vartoti terminus bei juos apibrėžti;
  •  tinkamai vartoti teminį žodyną ir būdingus žodžių junginius;
  • suvokti specifinės anglų kalbos biologijos tematikos skaitomo teksto pagrindinę mintį ir detales;
  • išdiskutuoti ir analizuoti biologijos tematikos problemas;
  • teisingai suformuluoti klausimus.

Dalyko uždaviniai

Baigę šią temą mokiniai bus susipažinę su gamtinių ekosistemų veikimo principais bei gebės:

  • skirti ir apibūdinti gamtines ekosistemas;
  • apibrėžti, kas yra mitybos grandinė ir mitybos tinklas bei juos pavaizduoti;
  • atpažinti energijos piramidę ir papasakoti, kaip keliauja energija.

Kultūra, pažinimas

Bus susipažinę su bendrijomis ir ekosistemomis, gebės rasti jų ryšį, skirtumus ir panašumus bei  praplės anglų kalbos žodyną naujais žodžiais.

Mokymo/si metodai

Teksto analizė, darbas grupėse, diskusija.

Medžiaga, priemonės,  įranga

Pristatymas, multimedija, internetas.

Pasirengimas pamokai

Medžiagos analizė ir atrinkimas, nežinomų žodžių išsiaiškinimas, papildomos medžiagos paieška. Užduočių ir veiklų atrinkimas ir parengimas. Pasirengimas, kiek pamokoje bus vartojama anglų ir kiek lietuvių kalba, įvertinant moksleivių kalbinį pasirengimą ir tai, kad šios pamokos teminis žodynas gana sudėtingas.

Kalbinė parama

Parama mokytojui

Parama mokiniui

1. Skaidrėse pateikiama temai reikalinga medžiaga anglų kalba (Priedas 1).
2. Anglų kalba pateikiamos rekomenduojamos užduotys (Priedas 2).
3. Terminų žodynėlis su vertimu, definicijomis ir tarimu (Priedas 3).

Pagrindiniai terminai:
ecology, ecosystem, population, community, species, food chain, food web, omnivore, organic compound, habitat.

Pamokos eiga:
veiklos ir užduotys

Mokytojo veikla

Mokinio veikla

1. Pasakomas temos pavadinimas, paaiškinami pamokos uždaviniai ir tikslai, kurie pateikiami skaidrėse (Priedas 1). 1. Mokiniai  išklauso temos pavadinimą ir uždavinius.
2. Naudojant skaidruoles (Priedas 1), trumpai apžvelgiama teorinė medžiaga (pateikiami pagrindiniai terminai: ecology, ecosystem, population, community, species ir kiti). 2. Mokiniai klauso teorijos, užsirašo pagrindinius terminus, išsiaiškina iškilusius klausimus, kartu su mokytoju analizuoja demonstruojamų skaidrių turinį.
3. Pateikiama užduotis suformuluoti terminams definicijas bei priskirti paveikslėlius terminui (Priedas 2, užduotis 1).  Mokiniai paskirstomi arba pasiskirsto grupėmis užduoties atlikimui. Atlikus užduotį, visi kartu aptaria atsakymus (naudojama skaidrėse). 3. Mokiniai grupėse atlieka pirmą užduotį, t.y. formuluoja definicijas terminams ir jas užsirašo. Visi kartu  pasitikrina, jei reikia,  pataiso.
4. Mokiniams užduodamas skaityti antros užduoties tekstas ir klausimų tekstui formulavimas.  Mokytojas atidžiai seka, kaip sekasi formuluoti   klausimus bei į juos atsakinėti ir teikia kalbinę bei turinio suvokimo paramą.  4. Mokiniai skaito antroje užduotyje pateiktą tekstą ir užrašo klausimus. Keičiasi klausimais grupelėse bei atsako vieni į kitų klausimus.
5. Naudojant skaidres (Priedas 1), trumpai apžvelgiama likusi  teorinė medžiaga: pateikiamas mitybos tinklo ir mitybos grandinės pavyzdys ir nurodoma mokiniams  atlikti trečią užduotį, t.y. sudaryti mitybos grandinę iš mažiausiai 5  organizmų  ir, likus pamokos laiko, pristatyti  klasės draugams (Priedas 2). 5. Mokiniai išklauso  teoriją ir išsiaiškina probleminius aspektus. Grupėse atlieka trečią užduotį, t. y. kuria mitybos grandinę ir ją pristato kitiems klasės draugams.
6. Prašoma mokinių trumpai apibendrinti išmoktą temą. 6. Mokiniai dalyvauja apibendrinant išmoktą pamokos turinį.
7. Pristatomi namų darbai.  7. Išklauso namų užduotį.
8. Refleksija. 8. Refleksija.

Galimos problemos
ir jų sprendimai

1. Žodynas klasei gali būti per sunkus.
2. Neteisingai formuluojami klausimai.
1. Raginti mokinius pasiruošti prieš pamoką arba tai, kas neaišku, galima pristatyti  bendrine kalba, naudojant daugiau pagalbinės lietuvių kalbos.
2. Pateikti mokiniams klausimų formulavimo lentelę.

Vertinimo formos,  kriterijai ir įrankiai

Klasės darbas vertinamas neformaliai, o namų darbai vertinami pagal bendrą sistemą: vienu kaupiamuoju balu arba pažymiu. Vertinama ne tik už tai, kiek tikslios mitybos grandinės pavaizduotos, bet ir tai, kiek jos retesnės, sudėtingesnės ir kiek projektas kūrybiškas.

Namų darbai, tolesnė veikla

Mokinių grupelėms iš 3-4 mokinių užduodama sudaryti mitybos tinklą iš mažiausiai 15 organizmų ir pavaizduoti jį kūrybiškai bei surašyti angliškus pavadinimus  ir terminus. Pasiruošti pristatyti klasei. Pristatymo trukmė – 3-5 min.

Refleksija

Mokytojo refleksija

Mokinio refleksija

Mokytojas žymisi, kas pasisekė, kas nepasisekė, ką kitą kartą darys kitaip. Pvz.: pamoka reikalauja papildomo pasiruošimo, tiek žodyno, tiek teoriniu atžvilgiu. Jeigu tekstas neatitinka klasės lygmens ar poreikių,  galima naudoti įprastą vadovėlį, tik pabrėžiant tam tikrus svarbius terminus.

Mokiniai žymisi, kas pasisekė, kas nepasisekė, ką kitą kartą darys kitaip. Pvz.: žodynas reikalauja papildomo pasiruošimo, todėl labai svarbu ruoštis pamokai namie. Patiko, kad užduotys skatina kūrybingumą ir asmeninę iniciatyvą.

Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai

Parengė: Aidas Bertulis, Didždvario gimnazija;
Jurgita Šerniūtė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI;
Vilma Bijeikienė,  Vytauto Didžiojo universitetas, UKI.

Medžiaga sudaryta naudojantis tinklalapiu „Click4biology“,  internetine prieiga: http://click4biology.info/c4b/5/eco5.1.htm.
Užduotyse pateiktas tekstas naudojantis tinklalapiu „Resources for Science Learning“, internetinė prieiga: http://www.fi.edu/tfi/units/life/habitat/.