Dalykas |
BIOLOGIJA |
|||
Kiti dalykai |
Chemija |
|||
Modulis/Tema |
GENŲ INŽINERIJA / GENETIC ENGINEERING |
|||
Uždaviniai/ mokymosi rezultatai |
Kalbiniai uždaviniai | Remdamiesi mokytojo pateikta garso ir padalomąja medžiaga (dviem įrašais apie genetiškai modifikuotų uodų ir maliarijos ryšį, lentelėmis su kalbine medžiaga), atlikdami klausymo, žodyno, rašymo ir kitas užduotis, dirbdami porose, grupėmis bei atlikdami projektinį darbą, mokiniai gebės:
|
||
Dalyko uždaviniai |
|
|||
Kultūra, pažinimas |
Mokiniai sužinos, kuo gali būti naudingi genetiškai modifikuoti organizmai, susipažins su naujausiais moksliniais tyrimais genų inžinerijos srityje. |
|||
Mokymo/si metodai |
Skaitymas, klausymas, atsakymai į klausimus, diskusija, darbas grupėse ir porose, santraukos rašymas, bendramokslių klaidų taisymas, projektinis darbas (pristatymas skaidrių formatu). | |||
Medžiaga, priemonės, įranga |
• Garso įrašas (Track 15, Track 16); • Multimedija arba kompiuteris su garso kolonėlėmis. |
|||
Pasirengimas pamokai |
1. Pagrindinių terminų analizė (definicijos, pavyzdžiai, vertimas į lietuvių kalbą). 2. Padalomosios medžiagos paruošimas. 3. Garso įrašo medžiagos pasiruošimas klausymui. |
|||
Kalbinė parama |
Parama mokytojui |
Parama mokiniui |
||
1. Aktyvių žodžių sąrašas: Biologija_aktyviu_zodziu_sarasas; |
1. Aktyvūs žodžiai: resistance, to eliminate, to breed, to reproduce, insecticide, to eradicate, to pass on, feeble, fraction, strain, established, unprecedented, contentious, crucial, to hail, to hamper, to confer, trial, to combat, to inherit, offpring (pl. offspring). 2. Medžiaga: “Writing a summary“. |
|||
Pamokos eiga |
Mokytojo veikla |
Mokinio veikla ir užduotys |
||
|
1. Mokytojas ant lentos užrašo žodžius “genetic engineering” ir “malaria”. Paprašo mokinių mažose grupelėse aptarti, kokie žodžiai susiję su šiomis temomis. | 1. Mokiniai mažose grupelėse 3 minutes aptaria, kokie žodžiai susiję su nurodytomis temomis. | ||
2. Užrašo ant lentos mokinių išvardintus žodžius, aptaria atsakymus, apibendrina, diskutuoja su mokiniais, kuo šios dvi temos yra susijusios. | 2. Grupėmis diktuoja mokytojui žodžius, susijusius su genų inžinerija ir maliarija. Su mokytoju aptaria, kuo šios dvi temos susijusios. | |||
3. Paprašo mokinių trumpai aptarti porose ar mažose grupelėse, kokiomis strategijomis vadovaujasi, klausydamiesi angliškų įrašų. | 3. Mokiniai trumpai aptaria porose ar mažose grupelėse, kokiomis strategijomis vadovaujasi, klausydamiesi angliškų įrašų, pateikia savo mintis visai klasei. | |||
4. Mokytojas išdalina padalomąją medžiagą Nr. 1. Paprašo mokinių perskaityti užduoties A įžangą ir ją atlikti. Atsakymus leidžia pasitikrinti klausant įrašo (Track 15). | 4. Mokiniai atlieka užduotį A. Atsakymus pasitikrina klausydami įrašo (Track 15). | |||
5. Mokytojas paprašo atlikti užduotį B. | 5. Mokiniai atlieka užduotį B – žodžiams iš užduoties A pritaiko apibrėžimus. | |||
6. Mokytojas patikrina užduoties B atsakymus ir pristato pagrindinius angliškus pamokos terminus skaidrėje, išdalija žodžių sąrašus arba užrašo ant lentos. | 6. Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo angliškus raktinius žodžius, verčia į lietuvių kalbą ir stengiasi juos įsiminti. | |||
7. Mokytojas paprašo mokinių perskaityti užduoties C klausimą ir paleidžia įrašą (Track 16). | 7. Mokiniai įsigilina į užduoties C klausimą ir klauso įrašo. | |||
8. Patikrina užduoties C atsakymą. | 8. Porose suformuluoja ir pateikia užduoties C atsakymą. | |||
9. Mokytojas paprašo perskaityti užduotį D. Dar kartą paleidžia įrašą (Track 16). | Mokiniai skaito užduotį D, klauso, atlieka užduotį. | |||
10. Užduoties D atsakymų aptarimas. | 10. Pateikia užduoties D atsakymus. | |||
11. Mokytojas suformuluoja kitą užduotį – remiantis informacija užduotyse C ir D porose parašyti pamokos santrauką. Kad būtų lengviau rašyti santraukas, padalinama medžiaga ”Writing a summary”. | 11. Mokiniai atlieka užduotį – remdamiesi informacija užduotyse C ir D porose rašo pamokos santrauką. Rašydami santrauką naudojasi medžiaga “Writing a summary”. | |||
12. Mokytojas paprašo mokinių atiduoti savo santraukas kitoms poroms, kad šie jas patikrintų. | 12. Mokinių poros susikeičia savo santraukomis, jas tikrina. | |||
13. Užduoties aptarimas. Grįžtamasis ryšys, mokytojo komentarai ir išvados. | 13. Mokiniai atiduoda ištaisytas santraukas, komentuoja dažniausias klaidas, atsako į papildomus mokytojo klausimus. | |||
14. Namų darbų skyrimas. Mokytojas supažindina mokinius su pristatymų temomis, reikalavimais ir vertinimo kriterijais. | 14. Mokiniai žymisi namų darbų užduotį, temas, reikalavimus. | |||
15. Refleksija. | 15. Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti klausymo ir rašymo užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir dar norėtų sužinoti. | |||
Galimos problemos ir jų sprendimai |
Gali pritrūkti laiko, todėl galima a) santrauką parašyti namuose arba b) santrauką duoti ištaisyti namuose. |
|||
Vertinimo formos, kriterijai ir įrankiai |
Vertinamas užduočių atlikimas ir dalyvavimas diskusijoje. Galima leisti kiekvienai grupei įsivertinti savo darbą. |
|||
Namų darbai, tolesnė veikla |
Grupelėmis paruošti pristatymą skaidrių formatu anglų arba lietuvių kalba apie vieną genetiškai modifikuotą augalą ar gyvūną, aptarti jo privalumus ir trūkumus. |
|||
Refleksija |
Mokytojo refleksija |
Mokinio refleksija | ||
Mokytojas pamokos plano pastabose užsirašo labiausiai pavykusius ar nepavykusius mokymo metodus, pamokos struktūros dalis. |
Mokiniai papasakoja, kaip jiems sekėsi atlikti užduotis, su kokiais sunkumais susidūrė, kas buvo lengva ir ką dar norėtų sužinoti. | |||
Mokymo medžiagos rengėjai ir naudoti šaltiniai |
Parengė: Jurgita Cvilikaitė, Vytauto Didžiojo universitetas, UKI |