Skelbiamas vardinės prof. B. Ciplijauskaitės stipendijos konkursas

VDU Užsienio kalbų institutas skelbia profesorės Birutės Ciplijauskaitės vardinės stipendijos konkursą. Ši stipendija kasmet skiriama vienam VDU studentui, baigusiam arba šiuo metu besimokančiam ispanų kalbos VDU UKI. Taip pat kandidatas turėtų mokytis ne paskutiniame kurse, būti pasiekęs aukštų akademinių rezultatų, aktyviai dalyvauti studentų visuomeninėje ir kultūrinėje veikloje, ypač plėtojant VDU Miguelio de Cervanteso ispanų kalbos ir kultūros klubo veiklas.

Stipendija skiriama: mokesčiui už vieno mėnesio trukmės ispanų kalbos kursus Ispanijoje vasarą, bendrabučio ir maitinimo išlaidoms bei kelionei.

UKI sudarytai atrankos komisijai iki 2019 m. kovo 24 d. reikia pateikti:
• gyvenimo aprašymą (CV),
• visuomeninės veiklos aprašą,
• akademinių pasiekimų išrašą (išduodamas SRD),
• dėstytojo rekomendaciją.
Skenuotus dokumentus siųsti el. p. vigilija.ziuraite@vdu.lt.

Kovo 26 d., 14 val., VDU Užsienio kalbų institute vyks motyvacinis prof. B. Ciplijauskaitės stipendijos konkurso pokalbis su atrinktais kandidatais. Konkurso nugalėtojas bus paskelbtas ispaniškos kultūros festivalio „Primavera en español“ uždarymo šventės metu, balandžio 11 dieną.

Apie prof. Birutę Ciplijauskaitę

Profesorė gimė 1929 metais Kaune, o 1939 su mama ir seserimis pasitraukė į Vakarus. 1947–1949 m. studijavo Tiubingeno universitete. 1956 m. baigė Monrealio universitetą. Nuo 1957 m. gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mirė 2017 m. Madinsone, JAV.

B. Ciplijauskaitė buvo 1989–1996 Vytauto Didžiojo universiteto Atkuriamojo senato narė. 1994 m. rudenį VDU magistrantams skaitė paskaitų kursą apie moterį ispanų literatūroje. Dar 1998 metais išeidama į pensiją prof. B. Ciplijauskaitė pradėjo peržiūrėti savo asmeninę biblioteką ir dalį knygų panoro padovanoti VDU. Šiandieną studentai universiteto bibliotekoje gali rasti apie 700 profesorės atsiųstų leidinių, kuriais gali naudotis ir dėstytojai, ir studentai.

Nuo 1994 m. profesorė savo lėšomis kiekvieną vasarą siunčia po vieną VDU studentą į ispanų kalbos tobulinimosi kursus Saragosos universitete Ispanijoje, Chakos miestelyje. Šią profesorės įsteigtą stipendiją yra laimėjusios dabartinio Ispanijos karalystės ambasados Lietuvoje ambasadoriaus vertėja Rasa Petkevičiūtė, choreografė Ugnė Dievaitytė, VDU ispanų kalbos dėstytoja Vigilija Žiūraitė ir kt. VDU ispanų kalba besidomintys ir besimokantys studentai yra dėkingi profesorei B. Ciplijauskaitei ne tik už galimybę vasarą studijuoti Ispanijoje, bet ir už knygomis pagausėjusią biblioteką.

Pasaulyje garsi ispanistė, 2003 m. už nuopelnus tyrinėjant ispanų literatūrą, apdovanota Ispanijos Karalystės nacionaliniu apdovanojimu – Alfonso X Išmintingojo medaliu („Encomienda de Alfonso X el Sabio de Ministerio de Cultura“) – prilyginamu Ispanijos nacionalinei kultūros premijai. Poliglotė, apie 20 knygų ir gausybės straipsnių autorė, paskaitas skaičiusi bene 100 pasaulio universitetų, B. Ciplijauskaitė niekuomet neužmiršo Lietuvos ir gimtosios kalbos. Siekdama pasaulį supažindinti su lietuvių literatūra ir istorija, į ispanų kalbą išvertė dvidešimt trijų šiuolaikinių lietuvių poetų antologiją „Voces en el silencio“ („Balsai iš tylos“), Janinos Degutytės ir Birutės Pūkelevičiūtės poezijos rinkinius, Vidmantės Jasukaitytės „Stebuklingą patvorių žolę“.