Festivalio „Primavera en español“ renginiai

Balandžio 5-ąją festivalis „Primavera en español 2017“ kvietė iš arčiau susipažinti su ispanakalbėmis šalimis ir pažvelgti į Lotynų Ameriką kitomis spalvomis. Tai jau trečioji festivalio diena!

Trečiadienio vakarą smalsuoliai susirinko į filatelijos iš Lotynų Amerikos ir Ispanijos parodos atidarymą, kuriame savo ilgai rinkta pašto ženklų kolekcija sutiko pasidalinti prof. Liudas Mažylis. VDU Užsienio kalbų instituto direktorė doc. dr. Vilma Bijeikienė, sveikindama visus susirinkusius, padėkojo profesoriui už nuopelnus Lietuvai ir už tai, kad savo įtemptoje dienotvarkėje rado laiko surengti parodą ir taip prisidėti prie festivalio. Profesorius pasakojo apie dažniausiai Lotynų Amerikos ir Ispanijos pašto ženkluose vaizduojamus asmenis, simboliką, dizainą bei atskleidė, jog dažniausiai filatelija susižavima jau paauglystėje. Pasak profesoriaus, būtent filatelija jį išmokė būti itin atidžiam ir kruopščiam, o tai ir padėjo atrasti Vasario 16-osios Lietuvos nepriklausomybės aktą Berlyne.

Apžvelgus prof. L. Mažylio pašto ženklų ekspoziciją, visi suskubo į lektoriaus Mindaugo Norkevičiaus paskaitą „Globalios grėsmės ir saugumo iššūkiai Lotynų Amerikoje“. Susirinkusieji praplėtė savo žinias apie pagrindines socialinių, geopolitinių ir aplinkosauginių sričių rizikas. M. Norkevičius pasakojo apie pavojus, kylančius dėl ekstremalių orų, nykstančių miškų bėdą, socialinės srities krizinę situaciją Lotynų Amerikos šalyse, didelės apimties emigraciją, itin greitą užkrečiamų ligų plitimą šiuose regionuose, nestabilią politiką ir kitas aktualijas. Paskaitos pabaigoje, lektorius vis dėlto pabrėžė, kad „kultūriškai ir istoriškai šis regionas yra puikus ir jį tikrai verta aplankyti“ bei paragino pasinaudoti dvišalių mainų galimybe. Dalyvavusieji paskaitoje nepraleido progos dar plačiau pasigilinti į aptartą temą ir noriai uždavinėjo klausimus dėstytojui.

Moksleiviai dalyvavo olimpiadoje „Ispanakalbis pasaulis ir aš“

Ketvirtoji festivalio „Primavera en español 2017“ diena buvo dedikuota moksleiviams. Balandžio 6-ąją VDU Mažojoje salėje įvyko dar vienas festivalio renginys – moksleivių olimpiada „Mundo hispanohablante y yo“ (liet. „Ispanakalbis pasaulis ir aš“). Susirinko moksleiviai ne tik iš Kauno – sulaukta vienos komandos ir iš Druskininkų.

Sveikinimo žodį visiems susirinkusiems tarus VDU UKI direktorės pavaduotojai Almantei Meškauskienei, prasidėjo vertinimo komisijos pristatymas bei susipažinimas su komandomis. Itin nuotaikingą pasirodymą paruošė komanda, pasivadinusi „Os quixotes lituanos“. Moksleiviai, pasipuošę ispaniškų motyvų kostiumais atliko Alvaro Soler dainą „Bajo el mismo sol“. Komandos pademonstruotas originalumas neliko nepastebėtas – už tai komisija jiems skyrė vieną papildomą balą.

Olimpiada buvo sudaryta iš 4 turų – pirmajame etape skambėjo bendrieji klausimai, tad moksleiviai galėjo pasitikrinti savo žinias apie ispanakalbių valstybių sostines, vėliavas, žymiausius rašytojus ir geografinius objektus. Antrajame etape dalyviai turėjo atpažinti nuotraukose pavaizduotas ispanakalbio pasaulio sostines, trečiajame – pagal pateiktus apibūdinimus ir grojamą muziką atpažinti tradicinius skirtingų šalių šokius. Paskutiniame etape dalyviai klausėsi populiariausių ispaniškų dainų ištraukų ir spėliojo jų pavadinimus. Skambėjo Enrique Iglesias, Shakiros, Romeo Santos ir kitų žymiausių atlikėjų kūriniai.

Susumavus visų turų rezultatus, paaiškėjo pirmosios vietos nugalėtojai – komanda „Nubes de alegría“. Prizines vietas užėmusios komandos buvo apdovanotos vertingais prizais, o dalyviai, kuriems pasisekė šiek tiek mažiau, taip pat neliko pamiršti – jiems įteiktos saldžios dovanėlės. Po renginio, visos dalyvių komandos dar neskubėjo namo ir įsiamžino prie originalios ispanų kalbos abėcėlės raidės Ñ.

Renginio organizatorių teigimu, šia olimpiada siekta atkreipti dėmesį į tai, kad vis daugiau moksleivių Lietuvos mokyklose noriai mokosi ispanų kalbos. Ši kalba, kurios pasaulyje mokosi 18 milijonų žmonių, tampa mokyklos išskirtinumo ženklu. Įvertinus moksleivių žinias ir susidomėjimą ispaniška kultūra, olimpiadą „Ispanakalbis pasaulis ir aš“ planuojama organizuoti kasmet.

Olimpiados laimėtojai:

I vieta komanda „Nubes de alegría“ iš Kauno Jono Jablosnkio gimnazijos (Viktorija Antanavičiūtė, Justina Masionytė, Ieva Venslovavičiūtė, Monika Krasauskaitė).

II vieta komanda „Chocolate caliente“ iš VDU „Rasos“ gimnazijos (Greta Tribytė, Vytenė Mockutė, Egidija Kukarskytė, Džiugilė Lukavičiūtė, Izabelė Urbonaitė).

III vieta komanda „Os quixotes lituanos“ iš Druskininkų „Ryto“ gimnazijos (Gabrielė Janulevičiūtė,  Vaida Cerebiejūtė, Mindaugas Česnulevičius, Titas Gapševičius, Rokas Navickas).

Gabija Bogvilaitė
Jono Petronio nuotr.